Yatırım yapmaya başla!

Google’ın iPhone’larda Bulduğu Güvenlik Açığı Uygur Türklerini Hedef Aldı

Geçtiğimiz günlerde Google Project Zero ekibi tarafından iPhone’larda ortaya çıkarılan güvenlik açığı ile yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Söz konusu açığın Uygur’daki müslümanları hedef aldığı iddia edildi.
Google’ın iPhone’larda Bulduğu Güvenlik Açığı Uygur Türklerini Hedef Aldı
Akıllı telefonlar günümüzde hemen herkese sunulmuş ürünlerin başında geliyor. Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber yaygınlaşan bu cihazlar, kimi zaman olumsuz haberlerle gündeme geliyor. Gerek Android gerek iOS cihazlarda bugüne kadar pek çok güvenlik açığına rastlandığı biliniyor. Bu haberlerden sonuncusu geçtiğimiz günlerde iPhone modelleri için ortaya çıkmıştı. Google Project Zero ekibi, iPhone kullanıcılarına yönelik bir güvenlik açığını ortaya çıkarmıştı.

Bu açığın Çin hükümetinin desteklediği siber korsanlar tarafından ortaya çıkarıldığı ve Uygur’daki Türkleri hedef aldığı söyleniyor. Çin hükümetinin bu yolla o bölgedeki insanların konumlarını takip etmek, mesajlarını ve şifre bilgilerini ele geçirmek istediği düşünülüyor. Apple söz konusu güvenlik açığını son yayınladığı iOs güncellemesi ile ortaya çıkardı. Ancak geçen süre içerisinde çok sayıda kullanıcının etkilendiği tahmin ediliyor.

Uygur Türkleri Hedef Alındı

Uygur Türkleri Hedef Alındı

Google Project Zero ekibi iOS işletim sistemi üzerinde 12 adet güvenlik açığına rastlamıştı. Bu açıkların büyük bölümü Apple’ın tarayıcısı Safari üzerinden faaliyet gösterdi. Söz konusu açığın iOs 10 ve iOS 12 sürümlerini etkilediği belirtilirken, Apple yayınladığı iOS 12.1.4 güncellemesi ile açığı ortadan kaldırmıştı. Açığın nasıl işlediğine gelecek olursak bu cihazlara yönelik çeşitli web siteleri kuruldu ve ziyarette bulunan kullanıcıların verileri ele geçirildi.

Söz konusu web sitelerinin Çin hükümeti tarafından desteklendiği belirtiliyor. Uygur’da yaşayan türklerin hedef alındığı belirtilirken, bu kullanıcıların gizli bilgilerine erişim sağlandığı tahmin ediliyor. Google açıklamasında söz konusu web sitelerinin 2 yıl boyunca binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini belirtiyor. Üstelik web sitelerinin hedefinde sadece iPhone kullanıcıları yer almıyor. Android ve Windows işletim sistemine sahip kullanıcıların da bu yolla takip edildiği belirtiliyor.

Google ekibinden yapılan açıklamada “Web siteleri iPhone’da yer alan güvenlik açığından yararlanarak karşı tarafa kötü niyetli bir yazılım gönderiyor. Araştırmalar dini bir grubun hedef alındığını gösteriyor. Saldırganlar iPhone kullanıcılarına sınırsız bir erişim elde ederek, şifre, mesajları ele geçirilebilir ve konum verilerini gerçek zamanlı olarak izleyebilir.” ifadelerine yer verildi.

Tahmin Edilenden Fazla Kullanıcı Etkilenmiş Olabilir

Tahmin Edilenden Fazla Kullanıcı Etkilenmiş Olabilir

Yapılan araştırmalarda birincil hedef Uygur Türklerinin hedef alındığı görünüyor. Ancak güvenlik ekibi söz konusu web sitelerine Uygur Türklerinden başka kişilerin de ziyaret etmiş olabileceğini ve bu kullanıcıların da izinsiz takip edilebileceğini belirtiyor. Çin hükümetinin uzun zamandır Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunduğu biliniyor.

Google’ın ortaya çıkardığı son güvenlik açığı ile ilgili açıklamalarda bulunan güvenlik uzmanı Cooper Quintin, “Çin hükümeti Uygur halkına yönelik uzun yıllardır çeşitli yaptırımlar uygulamak adına sistematik bir çalışma yürütüyor. Bu siber saldırılar büyük ihtimalle Çin’deki Uygur nüfusuna yönelik. Ayrıca Uygur’da yaşayan Müslümanlara sempati duyan, oradaki mücadeleye yardım etmek isteyen kişilere yönelik casusluk faaliyetleri yürütüldü.” diye konuştu. iPhone’larda ortaya çıkan güvenlik açığı ile ilgili Apple ise sessizliğini koruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum