Yatırım yapmaya başla!

Google, Huawei Telefonlara Uygulamalarını APK ile İndirecek Kullanıcıları Uyardı

Google yaptırımdan etkilenen Huawei modellerine kendi uygulamalarını yükleyecek kullanıcıları uyardı.
Google, Huawei Telefonlara Uygulamalarını APK ile İndirecek Kullanıcıları Uyardı

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim dünya genelinde pek çok şirketi doğrudan etkiliyor. Huawei ise bu gerilimden etkilenen başlıca şirketler arasında geliyor. ABD hükümeti Huawei’nin geliştirdiği ürünler aracılığı ile casusluk yaptığını iddia ediyor. Çinli teknoloji devi sie bu iddiaları reddediyor. Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosu, Huawei’ye uygulanmaya devam ediyor. Teknoloji şirketleri Huawei ile ticaretini sınırlı bir alanda yürütebiliyor. Huawei’ye yaptırım uygulayan şirketlerin başında ise Google geliyor.

Akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en fazla satış adedine ulaşan Çinli şirket, bir süredir Google uygulamalarının eksikliğini çekiyor. Bu durum eski Huawei modellerini etkilemiyor ancak Mate 30 gibi yeni nesil telefonlarda Google uygulamaları bulunmuyor. Android işletim sistemi olmasına rağmen YouTube, Play Store, Gmail gibi uygulamalar Huawei’nin yeni telefonlarında yer almıyor. Google bu uygulamaları farklı yollar ile yükleyen kullanıcıları uyardı.

Google’dan Yeni Huawei Telefonları Alanlara Uyarı

Google’dan Yeni Huawei Telefonları Alanlara Uyarı

Huawei’nin Mate 30 başta olmak üzere bundan sonra tanıtacağı akıllı telefon modellerinde ABD yaptırımları nedeniyle Google uygulamalarının yer alması beklenmiyor. Tabi bu durum uygulamaların asla telefonlara yüklenemeyeceği anlamına gelmiyor. Kullanıcılar üçüncü parti platformlar üzerinden APK dosyası aracılığı ile Google uygulamalarını indirebiliyor. Tabi bu seçenekte uygulamalar Google tarafından doğrulanmadığı için lisansa sansa sahip olmuyor. Dolayısıyla kullanıcı güvenliğini teonlarşhdit eden durumlar söz konusu olabiliyor.

Google bu şekilde kendi uygulamalarını indirecek kullanıcıları uyardı. Play Store üzerinden indirilmeyen uygulamalara dair açıklamalarda bulunan şirket, “Daha önce bahsettiğimiz hükûmet kısıtlamaları sebebiyle 16 Mayıs 2019’dan sonra çıkan yeni Huawei cihazları, ne bu güvenlik sürecinden geçti ne de Play Protect ön yüklü olarak geldi. Sonuç olarak cihazlar ‘sertifikasız’ şeklinde kabul ediliyor ve Google uygulamalarından ve servislerinden faydalanamıyor” ifadelerinde bulundu.

Google bu şekilde yüklenen yollar ile yüklenen uygulamaların güvenli olmadığının altını çiziyor. Huawei ise yaptırımler nedeniyle bir süredir kendi mobil hizmetleri üzerinde çalışıyor. Huawei Mobil Servisleri adı ile gelecek hizmetin Google uygulamalarının eksikliğini ne kadar kapatacağı ise soru işareti. Şüphesiz teknoloji devinin yeni nesil akıllı telefonlarında YouTube, Gmail, Play Store gibi uygulamaların eksikliği satışları olumsuz etkileyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. bence etkilemesi sizin düşünceniz kötü mal sahibi ev sahibi yaparmış çin bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum