Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei’ye Android Desteğini Kesen Google Şimdi de Öneri Listelerinden Çıkardı

Huawei’ye Google’dan bir kötü haber daha geldi. Şirket Android desteğini kestiği şu günlerde Huawei’yi tavsiye ettiği firmalar listesinden de çıkardı.
Huawei’ye Android Desteğini Kesen Google Şimdi de Öneri Listelerinden Çıkardı
HABER GİRİŞ

ABD’nin Çin yaptırımları çerçevesinde başlıca etkilenen teknoloji devi Huawei’ye her gün yeni bir yaptırım haberi gelmeye devam ediyor. İlk olarak Google’ın Android lisansını askıya alma kararı ile başlayan yaptırımların sonu gelecek gibi durmuyor. Bununla beraber Microsoft ve ARM gibi teknoloji devleri de Çinli şirket ile aralarına mesafe koymuş durumda. Huawei ise yaşananların sürpriz olmadığını ve kendi önlemini almak adına çalışmalarını sürdürdüğünü belirtiyor.

Huawei’ye gelen Android yaptırımı dünya genelinde milyonlarca kullanıcıyı yakından etkiliyor. Mevcut telefonlarda Google desteğinin kesilmesi beklenmiyor ancak yeni dönemde çıkacak telefonlarda tam bir belirsizlik durumu hakim. Hal böyleyken Google’dan Huawei’ye karşı bir yaptırım daha geldi. Yazılım devi kara listeye aldığı Huawei’yi tavsiye ettiği ürünler listesinden çıkardı.

Google’dan Bir Yaptırım Daha

Google’dan Bir Yaptırım Daha

Google, Android mağazasında destek verdiği cihazları aynı zamanda tüketicilere tavsiye ediyor. Çinli Huawei’nin bu listede Mate 10, P10 ve Mate 20 gibi yeni nesil ürünleri bulunuyordu. Bu liste yeni modelleri ile pazar payını artırmak isteyen şirketlere katkı sağlıyordu. Ancak son dönemde uygulanan yaptırımlar çerçevesinde, Huawei ürünleri android.com’da tavsiye edilenler listesinden kaldırıldı.

Google bununla beraber kullanıcılara akıllı telefon önerileri sunuyor. Huawei cihazlar buradaki öneriler listesinden de kaldırıldı. Son gelişmeler gösteriyor ki Google, Huawei ile olan ilişkisini tamamen kesme kararı almış. ABD merkezli şirketlerden arka arkaya gelen yaptırımlar sonrası Huawei cephesinde ise alternatif işletim sistemlerinin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

GCM Yatırım Banner

Yeni İşletim Sistemleri Yıl Sonuna Bekleniyor

Yeni İşletim Sistemleri Yıl Sonuna Bekleniyor

Huawei’ye Google, Intel, Qualcomm ve Microsoft gibi sektörün önde gelen teknoloji şirketlerinin uyguladığı yaptırımlar sonrası tüm gözler Çinli şirketin üzerinde çalıştığı işletim sistemine çevrildi. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgiler, yeni işletim sistemlerinin bu yılın son çeyreğinde hazır olacağı yönünde.

Huawei CEO’sundan bu konuyla ilgili gelen açıklama çok net. Richard Yu verdiği demeçte “Bugün hala Microsoft Windows ve Google Android’e bağlıyız. Ancak bunu kullanamayacak duruma gelirsek, Huawei B planını kendi işletim sistemini kullanmak için hazırlayacaktır” sözleri ile yaşanan süreç hakkında net ifadeler kullandı. Bilindiği üzere Huawei hem Android için hem de dizüstü bilgisayarlarına Windows alternatifi işletim sistemleri geliştiriyor.

Richard Yu: Yaptırımlar ABD’nin Zararına

Richard Yu: Yaptırımlar ABD’nin Zararına

Google’ın Android kararı Huawei marka telefonları doğrudan etkileyecektir. Bununla beraber Play Store’un olmaması uygulama çeşitliliği anlamında büyük sorun. Ancak Huawei yetkilileri kendi uygulama mağazalarını geliştirdiklerini ve mobil işletim sistemlerinin Android uygulamaları ile uyumlu olacağını belirtiyor.

Şirketin daha önceden geliştirmiş olduğu Huawei App Gallery uygulaması kullanıma sunulmuş olsa da tüm Android kullanıcıları gibi Play Store daha fazla ilgi görüyor. Richard Yu ise bu konuyla ilgili “Bunu yapmak istemiyoruz ancak ABD hükümeti bizi bunu yapmaya zorluyor. Bu tür bir yaptırım sadece bizim için değil, ABD için de kötü olacaktır çünkü biz ABD pazarını destekliyoruz” diye konuştu.

Google haklı olarak yazılım desteği vermeyeceği ürünlerin tüketiciler tarafından kullanılmasını önermeyecektir. Önümüzdeki süreç pek çok gelişmeye gebe gibi görünüyor. Bugünün aksine Huawei ile Google’ın yeniden anlaştığını görmek mümkün. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump, Çin ile anlaşma sağlanması halinde Huawei’nin de bu sürece dahil edilebileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.