Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Huawei ile Arasındaki Köprüleri Yeniden Kuracak Lisans Başvurusu Yaptığı İddia Edildi

Google’ın en büyük müşterilerinden biri olan Huawei’yi yeniden kazanmak için lisans başvurusu yaptığı iddia ediliyor.
Google’ın Huawei ile Arasındaki Köprüleri Yeniden Kuracak Lisans Başvurusu Yaptığı İddia Edildi

ABD yönetimi ile Huawei arasındaki iplerin geçtiğimiz yıldan bu yana gergin olduğu biliniyor. Trump hükümeti Çinli teknoloji devini uzun zamandır casusluk faaliyetlerinde bulunmak ile suçluyor. Huawei ise bu iddiaları her seferinde reddediyor ve ABD’nin somut bir kanıt sunamadığını belirtiyor. Sonuç olarak ABD yönetimi Huawei’ye geçtiğimiz yıldan bu yana bir dizi yaptırım uyguluyor. Alınan karar neticesinde ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapmak için lisans almaları gerekiyor.

Ülkedeki pek çok şirketin Huawei ile iş yapmak için lisans başvurusu yaptığı biliniyor. ABD hükümeti belirli zaman aralıkları ile lisansların geçerlilik süresini uzatıyor ve bu sayede ticaret devam ediyor. Bu şirketler arasında bugüne kadar Google yer almamıştı. Ancak Google’ın Beyaz Saray’a Huawei ile ticaret yapmak için lisans başvurusu yaptığı iddia edildi. Eğer bu iddia gerçekleşirse Huawei’nin yeni nesil akıllı telefon modellerindeki Google sorunu çözüme kavuşabilir.

Google için Huawei İddiası

Google için Huawei İddiası

Alman basınında yer alan haberler Google’ın Huawei ile yeniden ticaret yapmak için harekete geçtiğini iddia ediyor. Bilindiği üzere Huawei’nin yeni telefonlarında Android işletim sistemi olmasına rağmen Google uygulamaları kullanılamıyor. Başta Mate 30 olmak üzere yeni telefonlar YouTube, Play Store, Gmail, Chrome, Haritalar gibi Google altyapısına sahip hizmetleri barındırmıyor. Çinli teknoloji devi bir süredir bu açığı kapatmak adına Huawei Mobil Servisleri altyapısı üzerinde çalışıyor.

Son habere göre Google Play Store ve Android sorumlu genel başkan yardımcısı Samir Samat, şirket olarak Huawei ile yeniden ticaret yapmak adına harekete geçtiklerini söyledi. Samat, Google’ın lisans başvurusunda bulunduklarını söyledi. Yapılan başvurunun ne zaman ve ne şekilde sonuçlanacağı bilinmiyor ancak lisans alınırsa Google ile Huawei arasındaki bağlar yeniden kuvvetli hale gelebilir. Çinli şirketin başta Mate 30 olmak üzere yeni telefonlarında Google uygulamalarının kullanılması yeniden gündeme gelecektir.

Huawei önümüzdeki günlerde P40 serisini tanıtmaya hazırlanıyor. Birkaç gün önce ise katlanabilir telefonu Mate XS modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Eğer Google, ABD yönetiminden ilgili lisansı alırsa bu telefonların hepsinde yeniden şirketin uygulamaları kullanılabilecek demekti. Bu da telefonların küresel pazarda kullanıcılardan yoğun ilgi görmesinin önünü açacaktır.

Gelen haberlere göre ABD yönetimi de Google’dan gelen isteğe olumlu aklaşıyor. Daha önce Huawei CEO’su Richard Yu, Google yaptırımlarının ortadan kalkması halinde Mate 30 modellerini en kısa sürede güncelleyeceklerini söylemişti. Google ise geçtiğimiz günlerde APK olarak uygulamalarını indirecek Huawei kullanıcılarını uyarmıştı.

HMS için Haber Uygulaması

HMS için Haber Uygulaması

Çinli teknoloji devi her ihtimali göz önünde bulunduruyor ve kendi altyapısını oluşturmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor. Şirket Huawei Mobil Servisleri adı altında kullanıcılarına her türlü hizmeti sunmayı amaçlıyor. Google servislerinde şirketin kendi Haberler uygulaması mevcut. Yaptırımların devam etmesi halinde bu uygulama Huawei’nin yeni modellerinde yer alamayacak. Çinli şirket bu açığı kapatmak adına yeni bir haber servisi kazandırıyor.

AppGallery aracılığı ile indirilecek olan uygulama Huawei kullanıcılarına haber akışı sağlayacak. Bu uygulama halihazırda Play Store’da Android kullanıcıları tarafından indirilebiliyor. 1 milyonu aşkın indirmesi bulunan uygulama Huawei imzalı akıllı telefonlarda ön yüklü olarak gelecek. Squid kullanıcılar için 29 farklı dilde haber akışı sağlıyor. Bu dil seçeneklerinin arasında Türkçe de mevcut.

Şunu da hatırlatalım bu gelişmeler Mate 30’dan önceki Huawei modellerini satın almış olan kullanıcıları çok fazla ilgilendirmiyor. Bu telefonlarda halihazırda Google servisleri kullanılabilir durumda. Ancak Mate 30 ve önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan P40 gibi telefonlarda Google servislerinin yer alması büyük önem arz ediyor.

Telefonlar Huawei’nin kendi evi Çin’de büyük satış rakamlarına ulaşıyor. Çin’de Google uygulamaları zaten yasaklı olduğu için herhangi bir etki söz konusu değil. Ancak küresel pazarda şüphesiz Google uygulamaları olmayan telefonlar kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir. Google’ın ticaret lisansı alması halinde işler Huawei için tersine dönebilir. Aynı şekilde Huawei, Google için Samsung’dan sonra en büyük müşteri konumunda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum