Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google, Hindistan Merkezli Girişimler Glance ve DailyHunt’a Yatırım Yapıyor

Google Hint girişimi Glance ve DailyHunt’a yatırım yaptığını açıkladı.
Google, Hindistan Merkezli Girişimler Glance ve DailyHunt’a Yatırım Yapıyor

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden Google, yaptığı yatırımlar ile büyümeye yönelik hamlelerini sürdürüyor. Şirket dünyanın en kalabalık ikinci nüfusuna sahip Hindistan’da iki yeni startup’a yatırım yaptı. Glance ve DailyHunt adlı iki şirket kısa sürede ülkedeki yükselişi ile dikkat çekiyor. Glance 100 milyondan fazla akıllı telefon kullanıcısına kilit ekranda haber, medya içeriği ve oyunlar sunuyor.

Dailyhunt ise Hindistan’daki pek çok farklı kaynak üzerinden kullanıcılara içerik sağlıyor. 2007 yılında kurulan girişim Android platformunda kullanıcılara ulaşıyor. Reklam devi InMobi’nin bir parçası olan Glance ve DailyHunt için Google tarafından 145 milyon dolarlık yatırım aldı.

Google’dan Hindistan Kaynaklı Yatırım

Google’dan Hindistan Kaynaklı Yatırım

Google’ın Hindistan merkezli girişimlere olan ilgisi artarak devam ediyor. Şirket daha önce reklam devi InMobi bünyesindeki Roposo girişimine de yatırım yapmıştı. Bu platformun aylık 33 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Yeni yatırım odağı Glance ise kullanıcılara kişiselleştirilmiş deneyim sunmak için yapay zekadan yararlanan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama Android tabanlı bazı telefonlarda yüklenmiş olarak kullanıcılara sunuluyor.

Google Başkan Yardımcısı Caesar Sengupta açıklamasında, “Glance mobil öncelikli ve yalnızca mobil tüketim için yenilik çözmenin harika bir örneğidir ve Hindistan’ın yerel dillerini destekleyen içerik sunuyor. Hala pek çok Hintli okuyacak içeriği veya kendi dillerinde güvenle kullanabilecekleri hizmetleri bulmakta güçlük çekiyor. Bu yatırım, Hindistan’ın yenilikçi girişimleriyle çalışmaya olan güçlü inancımızın altını çiziyor ve herkese fayda sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Glance ve InMobi Group’un kurucusu ve CEO’su Naveen Tewari ise Google ile ürün geliştirme, altyapı ve küresel pazar genişlemesinde daha derin bir ortaklığın yolunu açacağını söyledi. Google’ın bir diğer yatırımı ise Hintli startup DailyHunt’ın ana şirketi VerSe Innovation’a yönelik oldu.

14 Hint dilinde 300 milyondan fazla kullanıcıya haber ve eğlence içeriği sunan DailyHunt, daha önce de Google, Microsoft ve AlphaWave’den 100 milyon doların üzerinde yatırım almıştı. DailyHunt bünyesinde TikTok benzeri kısa video platformu Josh da bulunuyor. Geçtiğimiz Haziran ayında TikTok’un Hindistan’da yasaklanmasının ardından Josh ve Roposo adlı uygulamalara kullanıcıların ilgisi artmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum