Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar Toplu Taşıma Araçlarına Dair Gerçek Zamanlı Bilgi Sağlayacak

Google Haritalar toplu taşıma araçlarının doluluk oranlarını gösterecek özelliğe kavuşuyor.
Google Haritalar Toplu Taşıma Araçlarına Dair Gerçek Zamanlı Bilgi Sağlayacak

Teknoloji ve yazılım devi Google’’ın en çok kullanılan uygulamalarından biri Haritalar olmakta. Akıllı telefonların hemen herkes tarafından kullanılır hale gelmesi ile beraber Haritalar servisi kullanıcılara yol bulma konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Uygulama bununla da sınırlı kalmıyor ve kullanıcılara gerçek zamanlı bilgiler aktarıyor. Özellikle son dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sonrası salgına dair çok sayıda bilgi Haritalar tarafından sağlanıyor.

Özellikle yoğun nüfusa sahip şehirlerde trafik yoğunluğu en önemli konulardan birisi olmakta. İnsanlar Haritalar sayesinde mevcut trafik durumuna göre güzergahlarını belirleyebiliyor. Geçtiğimiz dönemde Google Haritalar, yollardaki radar, trafik ışıkları ve elektrikli araçlar için şarj istasyonlarını göstermeye başlamıştı. Yeni özellik ise toplu taşımayı kullanan kişileri ilgilendiriyor. Uygulama artık toplu taşıma araçlarındaki doluluk oranlarını da gösterecek.

Toplu Taşıma Kullananlar için Yararlı Özellik

Toplu Taşıma Kullananlar için Yararlı Özellik

Özellikle son dönemde dünya genelinde koronavirüs pandemisinin yayılması sonrası toplu taşıma araçlarında yaşanan yoğunluk büyük öneme sahip olmakta. Virüsün en çok yayıldığı alanlardan birisi olarak toplu taşıma araçları gösteriliyor. Gelen yeni özellik ile tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının gerçek zamanlı olarak ne kadar kalabalık olduğu gösterilecek. Google açıklamasında salgının ilk günlerinden bu yana Haritalar servisine 250’yi aşkın özellik eklediğini belirtiyor.

Harita servisi bir süredir kullanıcıların konum geçmişi verilerini analiz ederek toplu taşıma araçlarının muhtemel doluluk oranlarını hesaplıyordu. Bu sayede gün içerisinde hangi saatlerde yoğunluk olacağı tahmin ediliyordu. Yeni sistem ise gerçek zamanlı olarak bu bilgiyi kullanıcılara aktarmış olacak. Son dönemde dünya genelinde COVID-19 vakaları yeniden tırmanışa geçti.

Haritalar uygulamasına ilerleyen dönemde gelecek özelliklerden birisi ise online yemek siparişi veren kullanıcıları ilgilendiriyor. Uygulama sipariş veren kullanıcıların bekleme sürelerini hesaplayacak ve teslimat durumunu gerçek zamanlı olarak gösterecek. Şu an için ABD, Kanada, Almanya, Avustralya, Hindistan ve Brezilya’da uygulama yemek siparişi amaçlı kullanılabiliyor.

COVID-19 Verileri Gösterilecek

COVID-19 Verileri Gösterilecek

Ülkeler yeniden kapanma kararları almaya başladı. Özellikle Birleşik Krallık ve ABD’de vakaların endişe verici düzeyde arttığı belirtiliyor. Son rakamlar dünya genelinde salgına yakalanan insan sayısının 55 milyonu geçtiğini gösteriyor. 1.3 milyonu aşkın insan ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Eylül ayında Google Haritalar’a koronavirüs verilerini gösterecek bir özelliğin geleceği duyurulmuştu.

Yapılan değişiklik ile Haritalar bir bölgedeki koronavirüs vaka sayısını gösterecek. Bugüne kadar ulaşılan toplam vaka sayısı ile beraber hayatını kaybeden insanların sayısına da bu ekranda yer verilecek. Geride kalan bir haftalık süreci de görebilecek olan kullanıcılar bir bölgeye dair fikir sahibi olabilecek.

Yazılım devi tüm bu özellikleri 220 ülkedeki Android ve iOS kullanıcılarına sunacağını açıkladı. Google milyonlarca kişiye Haritalar servisinin yanı sıra arama motoru ve  YouTube üzerinden de koronavirüs pandemisine dair doğru bilgiyi aktarmayı amaçlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum