Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar Elektrikli Otomobiller için İkinci En Büyük Atağını Yapıyor!

Google, elektrik araç şarj noktalarını gösteren uygulamasından sonra ikinci bombayı patlatıyor. İşte detaylar...
Google Haritalar Elektrikli Otomobiller için İkinci En Büyük Atağını Yapıyor!

Önceki Google Haritalar haberimizde elektrikli araçların şarj noktalarının, uygulamada gösterileceğini sizlere söylemiştik. Hayatımızda fark etmesek de önemli bir yere sahip özel harita sistemi, yön bulma ve bir takım işlevsel özelliklerinin dışında, EV araç sahiplerinin de hayatını kolaylaştırmaya geliyor.

Avrupa, Amerika, Çin ile birlikte sayılı ülkelerde daha çok artan elektrik tabanlı otomobillerin en büyük sıkıntısı olarak şarj noktaları gösteriliyor. Keza tamamı elektrikli sunumlarda biz ve çoğu dünya ülkeleri dolum sıkıntısı yüzünden teknolojiden uzak duruyor. Şu var ki bunun yaygınlaşması çok da uzun sürmeyecek. O yüzden Google, kendi harita uygulaması üzerinden farklı bir olaya da daha imza atmaya hazırlanıyor.

Google Haritalar’da binlerce şarj noktasına hızlıca ulaşılabilecek.

Tek yapmanız gereken bulunduğunuz bölgede arama yaparak, sistemin sizi oraya götürmesini beklemek. “EV charging stations” şeklinde arama kısmına yazılacak kelimeler Chargemaster, EVgo, SemaConncet ve bazı şarj noktalarına en yakın yoldan sizi ulaştıracak.

İkinci ve en büyük adım ise şarj noktalarında hangi portların kullanımda olup olmadığı belli olacak.

Şarjınız azalmakta ve en yakın noktaya bir an önce gitmeniz gerekiyor. Şarj noktasına ulaştınız ancak gördünüz ki fişler dolu. Araç sahipleri için bir nimet olan fişlerin boş/dolu durum belirtilmesi, sizin boş yere vakit kaybetmenizi önleyecek.

Chargepoint şimdilik listede yer almıyor.

Google, Chargepoint için gerçek zamanlı bilgilerin yakında geleceğini söyledi. 64.000 şarj noktasıyla hizmet veren şirket için de kullanılabilirliği kontrol edilebilen ayrı bir uygulama ile yararlanılabilecek.

Sadece şarj noktalarındaki doluluk oranını göstermekle kalınmayacak. Google Haritalar, “şarj cihazı tipi ve güç derecesi” gibi işe yarayacak bilgilerini de araç sahiplerine söyleyecek. Özel Google sistemini masaüstü, Androin ve iOS’ta destekleniyor. Hatta araç içi Android Auto‘ya entegre edilmiş durumda.

Hızla yayılan yeni aktarım organlarına sahip araçların yakıt beslemeleri için gördüğümüz gibi atakların en işlevsel olanı Google tarafından sağlandı.

Bundan sonra şarj noktalarına gidip boş yere beklemenize gerek kalmayacak. Veya gittiniz ancak şarj cihazı tipi sizin aracınıza uymadı gibi dertler de ortadan kaldırılmış oluyor. Dünyanın en gelişmiş arama motoruna sahip Google’nin, haritalarına eklediği özelliği sizler nasıl buldunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum