Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar’da Milyonlarca Sahte İşletme Kullanıcıların Başını Ağrıtıyor

Google’ın navigasyon uygulaması Haritalar, içerisinde çok sayıda sahte işletme nedeniyle pek çok kullanıcıya sorun çıkarıyor.
Google Haritalar’da Milyonlarca Sahte İşletme Kullanıcıların Başını Ağrıtıyor

Yazılım devi Google’ın kullanıcılara yönelik pek çok popüler uygulaması mevcut. Son dönemde ulaşım anlamında büyük kolaylık sağlayan Haritalar uygulamasının oldukça revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda Google’ın, Haritalar için birbirinden farklı özellikler geliştirdiği gündeme gelmişti. Uygulama dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Yandex, Waze gibi çeşitli harita uygulamaları olmasına rağmen Google’ın bu anlamda rakiplerini geride bıraktığı biliniyor. Platformun sahip olduğu yüksek kullanım oranı, bazı sorunları da yanında getiriyor. Son dönemde yaygın kullanım da etkisiyle sahte işletmelere sıkça rastlandığı belirtiliyor. Bu tarz milyonlarca işletmenin olduğu tahmin ediliyor ve amacının kullanıcıları dolandırmak olduğu ifade ediliyor.

Haritalar Sahte Hesaptan Geçilmiyor

Haritalar Sahte Hesaptan Geçilmiyor

Google’ın Haritalar uygulaması kullanıcıları gitmek istedikleri en kolay şekilde ulaştıran uygulamaların başında geliyor. Bununla beraber bilgi sahibi olmadıkları bir bölgede bulunan kullanıcılar için pek çok yararlı hizmet mevcut. Restoran, eczane, tamirci gibi pek çok konuda bilgi veren Haritalar’da sayısız işletme hesabı mevcut.

Ancak son dönemde kullanıcıları kandırmak adına sahte işletmelerin sayısında bariz artış yaşandığı belirtiliyor. Son raporlara göre Haritalar genelinde 11 milyondan fazla sahte işletme hesabının olduğu belirtilirken, bu sayının sürekli arttığı ifade ediliyor.

Resmi Hesaplar Taklit Ediliyor

Resmi Hesaplar Taklit Ediliyor

Bu tarz hesapların amacı kullanıcıları kandırarak, üzerlerinden haksız kazanç elde etmek oluyor. Açılan hesaplar mevcut işletmelerin taklidi olarak açılıyor. Dolayısıyla hizmete dair memnuniyetsizliğini buradan belirten kullanıcı için asıl firma mağdur oluyor.

Sahte işletmelerin en çok seçtiği alan ise araç tamir ve benzeri hizmet işletmeleri oluyor. Google’da işletme hesabı oluşturmak için işletme hesabı ve posta yoluyla gelen şifreleri tanımlamak gerekiyor. Ancak dolandırıcılar sahte adres ve numaralar üzerinden bunu yapabildiği için çok sayıda sahte hesap açılmış durumda.

Haritalar Trafik İhlallerine Karşı Uyaracak

Haritalar Trafik İhlallerine Karşı Uyaracak

Trafikte sürücülerin kullandığı uygulamaların başında gelen Haritalar, bu anlamda yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Son olarak kullanıcıların kural ihlali yapmalarını engellemeye yönelik yeni bir özellik geldiği duyuruldu. Gelen özellik ile trafik kurallarını ihlal eden kullanıcılar uygulama tarafından uyarılcak.

Sistem iOS ve Android kullanıcıları için başta Hindistan olmak üzere 40 farklı ülkede test edilmeye başlandı. Kural ihlalleri arasında sıkça yaşanan aşırı hız, yapılan uyarıların başlıca konusu olmakta. Sürücülerin gittiği hızı gösteren uygulama, hız limitini aştığı zaman uyarı gönderecek. Bu sayede trafikte yaşanması muhtemel olumsuz olayların önüne geçilmesi ve sürücülerin hata yapmasının engellenmesi planlanıyor.

Google bu özelliği Speedometer adıyla kullanıma sunduğu. Özelliği aktif hale getirmek için Ayarlar, Sürüş Seçenekleri, Speedometer üzerinden uygulamayı açmak yeterli. 40 ülkede sunulan yeni uyarı özelliğinin önümüzdeki günlerde Türkiye’de de kullanıma sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum