Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar Kullanıcıların 2019 Yılında Bulundukları Konumları Gösteriyor

Google’ın popüler uygulaması Haritalar, geçtiğimiz yıla dair konum verilerini listeleyen bir e-posta gönderiyor.
Google Haritalar Kullanıcıların 2019 Yılında Bulundukları Konumları Gösteriyor

ABD’li yazılım devi Google dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan en popüler ürün ve servislerin geliştiricisi konumunda. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber şirketin en çok ilgi gören uygulamalarından biri olan Haritalar yeni özellikler ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Dünya genelinde kullanılan başlıca navigasyon uygulaması Haritalar, milyonlarca kişiye yol tarifi hizmeti sunuyor. Uygulamanın hizmet vermesi için cihazların konum verisinin açık olması gerekiyor.

Dolayısıyla bu hizmeti alan kullanıcıların cihazlarının konum bilgileri Google tarafından sürekli toplanıyor. Yazılım devi geçtiğimiz günlerde iPhone kullanıcıları için park ettikleri aracın konumunu görebilecekleri bir özellik geliştirdiğini açıklamıştı. Uygulamanın içerisinde ‘Konum Geçmişi’ adı verilen bir bölüm mevcut ve kullanıcıların daha önceden bulundukları mekanlar otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Google geçtiğimiz yıla dair aldığı kayıtları zaman çizelgesi olarak kullanıcılara e-posta olarak göndermeye başladı.

2019’a Dair Konumlar Zaman Çizelgesi Olarak Gösteriliyor

2019’a Dair Konumlar Zaman Çizelgesi Olarak Gösteriliyor

2019 yılının sona ermesi ile beraber pek çok platform ve uygulama, geçtiğimiz yılın özetine yer verdiği içerikler ve özellikler geliştiriyor. Benzer bir fikir Google tarafından düşünülmüş ve Haritalar tarafından uygulanıyor. Haritalar uygulamasında konum geçmişi verisini sürekli aktif halde bulunduran kullanıcılara Google tarafından yeni bir e-posta gönderiliyor. Bu e-posta’da insanların yıl boyunca gezdikleri yerler izledikleri rotalar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak mümkün.

‘2019 Zaman Çizelgesi’ adı altında gönderilen e-postada otomobil ya da yaya olarak gezilen sürelere bile yer verilmiş. Bu da Google’ın kullanıcıları her an izlemeye devam ettiğini bir kez daha gösteriyor. E-postada bu özelliğe hızlı bir şekilde ulaşmak için kısayola yer veriliyor. Konum verisinin sürekli takip edilmesinden rahatsız olan kişiler buradan ilgili özelliği devre dışı bırakabilirler.

Bununla beraber Google kullanıcılara geçmişe dair tüm konum verilerini silme imkanı da veriyor. Uzmanlar konum verisinin toplanmasını istemeyen kullanıcılara Google hesabından çıkış yapmalarını öneriyor. Bu şekilde Google’ın hiç bir şekilde veri toplamayacağı belirtiliyor. Tabi yazılım devinin sunmuş olduğu pek çok hizmetten yararlanmak mümkün olmuyor.

Otomatik Doldurma Bölümüne Biyometrik Doğrulama İmkanı

Otomatik Doldurma Bölümüne Biyometrik Doğrulama İmkanı

Şirket kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sağlamak adına mevcut hizmetlerini iyileştirmeye devam ediyor. Bilindiği üzere kişiler internet ortamında pek çok platforma dair kullanıcı adı ve şifre oluşturuyor. Bu şifreler güvenlik sebebiyle oldukça karmaşık olabiliyor ve kullanıcılar tarafından unutulabiliyor. Halihazırda Google kullanıcılara bu şifreleri unutma ihtimallerine karşın otomatik doldurma özelliği sunuyor. Bu özellik Chrome tarayıcısına ve Android yükü akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Yazılım devi bu bölüme güvenlik seviyesini daha da artıracak bir özellik geliştiriyor. XDA-Developers’ta ortaya çıkan özellik otomatik doldurma bölümüne biyometrik doğrulama seçeneğinin geleceğini gösteriyor. Bu sayede artık kullanıcılar otomatik doldurulan verileri güvenliğini kendi parmak izleri ve yüzleri ile sağlayabilecek. Hatta bazı Samsung marka akıllı telefonlardaki göz tarama sistemlerinin de bu hizmete entegre edileceği belirtiliyor.

Kişiler herhangi bir siteye otomatik doldurma özelliği ile giriş yapmak istediğinde biyometrik doğrulama verileri talep edilecek. Bu veriler paylaşılmadan giriş yapmak mümkün olmayacak. Google ile Otomatik Doldur bölümündeki ayarlar sayfasından biyometrik doğrulama özelliğini kullanıcılar tarafından kapatmak mümkün. Şirket henüz bu özelliği test etmekle meşgul ve önümüzdeki günlerde milyonlarca kişinin kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum