Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar Yaşanan Doğal Afetlere Karşı Kullanıcıları Bilgilendirecek

Google’ın popüler uygulamalarından Haritalar, kullanıcıları rotalarındaki doğal afetlere karşı uyarmaya hazırlanıyor.
Google Haritalar Yaşanan Doğal Afetlere Karşı Kullanıcıları Bilgilendirecek

Yazılım devi Google, kullanıcıların karşısına pek çok farklı uygulama ile çıkıyor ve bu uygulamaları sürekli geliştirerek daha iyi bir deneyim sağlamayı amaçlıyor. Şirketin son dönemde Haritalar uygulamasına ayrı bir önem verdiğini söyleyebiliriz. Navigasyon uygulamasında kullanım deneyimine yönelik pek çok yeniliğin sunulduğunu söylemek mümkün.

Şirket son olarak geçtiğimiz aylarda gizlilik ve artırılmış gerçeklik modları üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Son olarak duyurulan yenilik Haritalar üzerinden seyir halinde olan kullanıcıları uyarmaya yönelik.

Google Haritalar kullanıcıları bölgede yaşanan doğal afetlere karşı uyaracak. Teknoloji devi bu bağlamda ‘SOS uyarıları’ sistemini güncellediğini duyurdu. Aslında halihazırda bir uyarı sistemi mevcuttu ancak bu sistem çok daha işlevsel hale getiriliyor diyebiliriz.

Haritalar Doğal Afetleri Gösterecek

Haritalar Doğal Afetleri Gösterecek

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı seyir halinde iken Haritalar uygulamasından yararlanıyor. Kullanıcıları gidecekleri hedefe en kısa yoldan ulaştıran uygulama, bununla beraber sıra dışı olaylara karşı da uyarı yapıyor. Bilindiği üzere Haritalar’da SOS alarm sistemi mevcut. Bu sistem ile kullanıcılar önemli haberleri, acil telefon numaralarını ve pek çok kritik bilgiye ulaşmak mümkün.

Ancak Google bu uygulamayı daha da geliştiriyor. SOS uyarılarında artık doğal afetlere de yer verilecek. Deprem, sel, fırtına gibi doğal afetlerde kullanıcılara görsel bilgiler içeren yeni bilgilendirmelere yer verilecek. Bu sayede seyir halinde kullanıcıların karşılaşmaları muhtemel afetlerden korunması planlanıyor.

Örneğin bölgede bir deprem yaşanması halinde bölgeye yaklaşan kullanıcıya depremin şiddeti yaşandığı bölge renklendirilmiş şekilde gösterilecek. Ya da bölgeye yakın bir yerde hortum olayı yaşandığında yine kullanıcılara otomatik bildirim gönderilecek.

Yeni Güncelleme Bu Yaz Geliyor

Yeni Güncelleme Bu Yaz Geliyor

Google’ın üzerinde çalıştığı yeni uyarı özelliklerinin bu yaz içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor. Haritalar’a gelen son güncellemeler gösteriyor ki, kullanıcılara sadece rota çizmekten ziyade güvenli bir ulaşım imkanı sağlanması amaçlanıyor.

Trafikte yaşanan sorunların sebebini açıklama, ayrıca yolda bulunan kazaları ve radarları göstermeye başlaması, benzer örnekler olarak gösterilebilir.

Google yetkilileri, gezinme modunda kullanıcıların rotasının herhangi bir felaketin etkisi altında olup olmadığına dair bilgilendirme yapılacağını ifade ediyor. Kullanıcıların rotasında herhangi bir doğal afete rastlanması halinde, uygulama otomatik olarak alternatif bir rota çizecek ve güvenli bir seyir imkanı sağlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum