Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar Seyir Halindeki Araçların Yanlış Yola Girmesini Engelleyecek

Yazılım devi Google’ın navigasyon uygulaması, kullanıcıları yanlış yola girdikleri zaman uyarmaya hazırlanıyor.
Google Haritalar Seyir Halindeki Araçların Yanlış Yola Girmesini Engelleyecek

Google’ın en popüler uygulamalarından biri olan Haritalar, son dönemde kullanıcı sayısındaki artışla dikkat çekiyor. Özellikle akıllı telefonların hızla çoğalması ile beraber Haritalar uygulamasında yönelik kullanım oranında büyük artış yaşanmaya devam ediyor. Google ise bununla beraber kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına Haritalar uygulamasını son dönemde yeni özellikler ile donatıyor.

Şirket geçtiğimiz gün Haritalar uygulamasına, doğal afetlere karşı uyarı sistemi ekleyeceğini açıklamıştı. Ancak görünen o ki Google, Haritalar’ı bir dizi yeni özellikler eklemeye devam edecek. Gelen son habere göre Haritalar, kullanıcıları yanlış yola girdikleri zaman uyarmış olacak. Bu durum özellikle seyir halinde olan ve taksi ile ulaşım sağlayan kullanıcıların kandırılmasının da önüne geçecektir.

Haritalar için Yanlış Yol Uyarısı Geliyor

Haritalar için Yanlış Yol Uyarısı Geliyor

Yazılım devinin Haritalar uygulamasında bir yere ulaşmak adına rota çiziliyor ve kullanıcılar en kısa yoldan hedeflerine ulaştırılıyor. Ancak uygulama bugüne kadar, kullanıcılar yoldan saptığında onlara alternatif yeni bir rota çiziyordu. Bu durum kişinin yanlış yola girdiğini anlamasını zorlaştırıyordu.

Ancak gelen yeni özellik kullanıcıyı bu durum sonrası uyaracak şekilde geliştirilmiş. Kullanıcı güvenliğine yönelik bir güncelleme ile Haritalar, 500 metre aralıklar ile kullanıcıyı uyarmaya başlıyor. Rotadan sapma durumunda ise uygulama telefona bildirim gönderecek ve yanlış yola girilmesinin önüne geçmiş olacak.

Bilindiği üzere özellikle yabancı kişilerin taksi ile ulaşımı sırasında, yol kasıtlı olarak uzatılarak kullanıcı maddi zarara uğratılabiliyor. Taksi ile ulaşım sağlayan kullanıcılar telefonlarında bu özelliği aktif ederek, daha uzun rotalar üzerinde dolaştırılmalarının önüne geçebilir. Haritalar uygulaması her zaman en doğru rotayı çizmese bile yeni özellik ile daha güvenli bir yolculuk imkanı sunacaktır.

Özellik ilk Olarak Hindistan’da

Özellik ilk Olarak Hindistan’da

Google, navigasyon uygulaması için geliştirmiş olduğu özelliği ilk olarak Hindistan’da kullanıma sundu. Nüfus itibariyle yüksek kullanıcı sayısına sahip olan Hindistan, bu anlamda Google’a bir rehber olacaktır. Süreç planlandığı gibi ilerlerde yeni uyarı güncellemesi Avrupa ve ABD kullanıcılarına sunulacak. Hatta teknoloji devinin bu bölgedeki kullanıcılara toplu taşıma araçlarının olağan bekleme sürelerini sorduğu biliniyor.

Google Haritalar’da ayrıca kullanıcıların restoranlardaki en beğenilen yemekleri görmesi için ayrı bir özellik yer alıyor. Yapay zeka kullanılarak belirlenen öneriler ve kullanıcıların yorumlarına önem verilen bu özellik ile kişilerin gittikleri bir yerde ne yiyeceğine de yardımcı olunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum