Yatırım yapmaya başla!

Google Sektörün Önde Gelen Haber Yayıncılarına Ödeme Yapacak

Google dünyanın önde gelen haber yayıncılarının içeriklerine ödeme yapacağını açıkladı.
Google Sektörün Önde Gelen Haber Yayıncılarına Ödeme Yapacak

Günümüzde medya sektörünün internet üzerinde şekillendiğini söylemek mümkün. Dünyanın önde gelen medya şirketleri oluşturduğu internet siteleri ile milyonlarca kişiye erişim imkanı sağlıyor. Yayınlanan haberlerin görünürlüğü ise Google’ın algoritması belirliyor. Arama motoru devi içerik üreticilerden özgün ve doğru içeriklerin yayınlanmasını talep ediyor. Pek çok haber şirketi ise dijital abonelik sistemi ile gelir sağlamayı amaçlıyor.

Haber yayıncıları Google’ın Adsense reklamları sayesinde gelir elde ediyor. Yazılım devi yayıncıları daha nitelikli haberler yapmaya teşvik etmek adına yeni bir gelir kalemi oluşturmaya hazırlanıyor. Google Başkan Yardımcısı Brad Bender, sektörün önde gelen yayıncılarının içerikleri başında ödeme yapacaklarını açıkladı.

Google İçerik Başına Ödeme Yapacak

Google İçerik Başına Ödeme Yapacak

Google’ın içeriklere ödeme yapma sistemi ilk etapta Almanya, Brezilya ve Avustralya’daki sektörün önde gelen medya yayıncılarını kapsıyor. Gazetecilik sektörünün büyümesi adına yapılan yatırım sayesinde yayıncıların bütçesi artacak ve daha nitelikli haberler yaratılacak. Kullanıcılar bu içeriklere Google Haberler ve Keşfet bölümünden bugüne kadar olduğu gibi ulaşmaya devam edebilecek.

Google Başkan Yardımcısı Bender yeni ödeme sistemiyle ilgili, “Bu program, katılımcı yayıncıların, okuyuculara etkileyici bir hikaye anlatımı sundukları içeriklerinden para kazanmalarına yardımcı olacak. Okuyucular da farklı konular ve ilgi alanlarına değinen makalelere çok daha sağlıklı bir şekilde erişebilecek” açıklamasında bulundu.

Proje İleride Yaygınlaşabilir

Proje İleride Yaygınlaşabilir

Şirketin duyurduğu programa Almanya’dan Frankfurter Allgemeine Zeitung, Der Spiegel, Die Zeit ve Rheinische Post, Avustralya’dan ise Schwartz Media, The Conversation ve Solstice Media şirketleri katıldı. Brezilya’dan da Diarios Associados ve A Gazeta kuruluşları Google’ın yeni projesinde yerini aldı. Geçtiğimiz dönemde medya yayıncıları içerikleri için Google’dan ücret talep ediyordu.

Google ise bugüne kadar bu talepleri cevapsız bırakıyordu. Arama motoru devinin fikrini değiştirdi ve bu talepleri kabul etmiş oldu. Benzer bir sistemi sosyal medya devi Facebook kısa bir süre önce hayata geçirmişti. Şirket ABD’deki kullanıcıları için özel bir haber sekmesi oluşturdu.

Bu bölümde ülkenin önde gelen BuzzFeed, The New York Times ve The Financial Times yayıncılarının haberleri gösteriliyor. Facebook ise bu kurumlara ödeme yapıyor. Google ve Facebook’un hayata geçirdiği projelerin ilerleyen dönemde daha fazla ülkede kullanıma sunulması bekleniyor. Google yapılan anlaşmanın mali ayrıntılarına dair bir açıklama yapmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum