Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Fişini Çektiği Allo, Huawei Modellerinde Uyarı Veriyor

Google’ın geçtiğimiz aylarda kapattığı mesajlaşma uygulaması Allo, Huawei telefonlarda güvenlik uyarısı veriyor.
Google’ın Fişini Çektiği Allo, Huawei Modellerinde Uyarı Veriyor

Yazılım devi Google başta arama motoru olmak üzere pek çok ürün ve servisi dünya genelinde milyonlarca kullanıcının beğenisine sunuyor. Bu uygulamaların pek çoğu kendi alanının lideri konumunda. Ancak bazı uygulamalar ise beklenen ilgiyi göremiyor ve aradan geçen zaman sonrasında Google tarafından fişi çekiliyor. Bu uygulamalar arasında son olarak Allo gündeme gelmişti. Yazılım devi geçtiğimiz yıllarda mesajlaşma uygulaması Allo’yu tanıtmış ve kullanıma sunmuştu.

Yaklaşık 4 sene indirilebilir durumda olan uygulama kullanıcılardan beklenen ilgiyi göremedi. Google geçtiğimiz Mart ayında Allo uygulamasının fişini çekti ve mağazalardan kaldırdı. Tabi uygulama mağazalardan kaldırılmış olsa da daha önceden pek çok kullanıcı tarafından indirilmiş olma olasılığı bulunuyor. Huawei telefonlarda ise bu durum farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. iOS ve Android için yayınlanan ve geliştiricisi Google için hayal kırıklığı olan uygulama artık güvenlik riski olarak tanınmaya başladı.

Huawei Telefonlar Güvenlik Riski Olarak Algılıyor

Huawei Telefonlar Güvenlik Riski Olarak Algılıyor

Çinli teknoloji devi Huawei, akıllı telefon pazarının baş aktörlerinden biri konumunda ve her yıl milyonlarca kullanıcıya ürün satışı gerçekleştiriyor. Son dönemde Huawei ile Google arasında ABD yaptırımları nedeniyle ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bilindiği üzere Google servisleri Huawei’nin tanıttığı yeni telefonlarda kullanılamıyor. Mate 30 serisi telefonları bu duruma örnek gösterebiliriz.

Ancak bir Google uygulaması var ki Huawei telefonlar tarafından güvenlik riski olarak algılanmaya başlandı. Google’ın 12 Mart 2019 tarihinde destek vermeyi kestiği Allo uygulaması yüklü olduğu Huawei telefonlarda uyarı veriyor. Cihaz desteği kesilmiş ve artık sadece bir APK dosyasından ibaret olan eski Google servisini risk oluşturan bir uygulama olarak tanımlıyor. Söz konusu güvenlik uyarısı ilk olarak 2018’de tanıtılan P20 Pro modelinde ortaya çıktı.

Araştırmalar Mate 20 Pro modelinde de Allo uygulamasının benzer uyarılar verdiğini gösteriyor. Huawei’nin vermiş olduğu bu uyarı, Google tarafından yalnızlığa terk edilmiş uygulamanın kaldırılması gerektiğini gösteriyor. Tabi bu uyarının sadece Huawei telefonlarda ortaya çıkması ise düşündürücü. Durumun Google’ın uygulamasından dolayı mı yoksa Huawei tarafından mı kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Yaşanan bu durumla ilgili taraflar Google ve Huawei’den henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum