Yatırım yapmaya başla!

Google ve Facebook Ek Dijital Hizmet Vergilerine Soğuk Bakıyor

Teknolojinin ilerlemesi ile ciddi boyular kazanan dijital sektör vergi oranlarındaki düzenlemeler ile devletler ciddi gelirler elde edebilir. Şirketler gelişmeye sıcak bakmıyor.
Google ve Facebook Ek Dijital Hizmet Vergilerine Soğuk Bakıyor

Ülkeler çevrimiçi aktiviteyi giderek artıran dijital hizmet sağlayıcıları Goole ve Facebook gibi teknoloji devleri için yeni vergiler alma çabalarını hızlandırdı. Avrupa Birliği’nin karlılık oranlarından ziyade teknoloji şirketlerinin gelirine dayalı bir vergi sistemi empoze etme önerilerinden esinlenen Güney Kore, Hindistan ve en az yedi Asya Pasifik ülkesi yeni vergiler araştırıyor. Meksika, Şili ve diğer Latin Amerika ülkeleri de yabancı teknoloji şirketlerinden gelen vergileri artırmak için yeni yasalar öngörüyor.

Dijital verginin muhalefete dönüştüğü Avrupa’da, bazı ülkeler tek taraflı hareket etmeye hazır olduklarını belirtiyor. Pazartesi günü yıllık bütçe açıklaması yapmak üzere görevlendirilen ABD Hazine Bakanı Philip Hammond, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, ülkesinin dijital hizmetler vergisinde tek başına hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Güncel pariteleri takip etmek için tıklayınız!

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire “bunun bir adalet meselesi” olduğunu ifade etti.

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire Bu Konunun Önemini VurguladıFransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire “Gezegendeki ülkeler artık dijital bir vergi empoze etmek zorunda olduklarını anladı.” diyor ve bunun bir adalet meselesi olduğunu belirtiyor.

Asya, ABD ve Latin Amerika’da ki çabalar, Avrupa öncesi siyasi bir mücadele ile karşı karşıya sisteme birkaç verginin çıkarılacağını işaret ediyor. Avrupa, birçok teknoloji firması için en büyük deniz aşırı pazarı olarak görülüyor. Avrupa Birliği bu alanda yapılacak vergi düzenlemesinin, yılda yaklaşık 5 milyar Euro getirececeği tahmin ediliyor. Ancak dijital vergiler nihayetinde büyümenin daha hızlı olduğu ve Asya bölgesinde bu oran daha büyük olabileceği düşünülüyor.

Datuk Amiruddin Hamzah bu konunun önemini vurguladı.

Gelişmenin Önemi Birçok Yönetici Tarafından BilinmekteMalezya Bakan Yardımcısı Datuk Amiruddin Hamzah “Bu meseleyi bir kenara koyarsak, ülkenin gelirlerini kaybedeceğini düşünüyorum” dedi. Malezya 2 Kasım bütçe açıklamasında dijital vergilere yer vermeyi düşünüyor.

Çok uluslu şirketler ve büyük ihracata sahip ülkeler için lobicileri içeren dijital vergilerin rakipleri, ülkeye göre değişen yeni kuralların daha küçük firmalara zarar vereceğini belirtiyor. Girişimciler, uluslararası ticareti zorlayacak ve yatırımcıları caydıracak şirket karlarının çifte vergilendirilmesine yol açabileceği düşünülüyor.

Teknoloji sektörü tekliflere karşı çıkıyor. Cuma günü Google ve Facebook da dahil olmak üzre birçok teknoloji şirketini temsil eden Washington DC tabanlı bir lobi grubu olan Bilgi Teknolojileri Sanayi Konseyi, dijital vergilendirmenin tüm sektörlerdeki şirketlere gerçek ve önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Google ve Facebook tekliflere yorum yapmayı reddetti.

Google ve Facebook Tekliflere Yorum Yapmayı ReddettiTartışmanın temelinde teknoloji devlerinin vergilerini nereye ödemesi gerektiği sorusu var. Uluslararası vergi ilkelerine göre, değer yaratıldığı zaman gelir vergisi alınmakta. Ancak teknoloji şirketleri için bu her zaman geçerli değil. Reklam ve taksi rezervasyonları gibi çalışmaların dahil olduğu hizmetlerin genellikle yerel olarak az gelir vergisi ödeyen şirketler tarafından dünyanın dört bir yanına dijital olarak hizmet verdiği görülmektedir.

ABD teknoloji şirketlerinin genellikle az kar bildirdikleri ve bu yüzden dijital hizmetlerini gerçekleştirdikleri denizaşırı ülkelerde az gelir vergisi ödedikleri yorumlandı. Bu ülkelerdeki müşterilerin genellikle düşük vergi uygulayan bir başka ülke bulduklarını ve çalışmalarını bu stratejiler doğrultusunda gerçekleştirdiklerini belirtildi. Ülke biriminde pazarlama ile destek görevlendirmeleri ve gerçekte satış yapan denizaşırı birim, masraflar için yerel birime geri ödeme yaptığı ve vergilendirilebilir karlar bırakıldığı belirtildi.

Şirketler çalıştıkları ülkelerde, ek geliri dengeliyor.

Şirketler Çalıştıkları Ülkelerde Vergileri Yerel Sisteme Göre DengeliyorArtan siyasi baskı altında Amazon Inc., Facebook ve Google gibi bazı teknoloji şirketleri, iş yaptıkları ülkelerde daha fazla gelir elde etmeye başladı. Ancak bu ek gelirlerin doğuracağı vergileri telafi edebilecekleri birçok yerel masraf bazlı harcamalar da gerçekleştiriyorlar.

ABD’nin vergileri artırma önerisi, bölgedeki sınırların dışındaki müşterilere ait çok büyük şirketlerin dijital gelirleri üzerinde, vergi sonrası karlarının geleneksel vergisine ek olarak bir vergi oluşturmakta. Mevcut teklif kapsamında vergi, dijital ekonomiye nasıl hitap edeceğine dair küresel bir anlaşma olana kadar yürürlükte kalacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum