Yatırım yapmaya başla!

Google ve Facebook 100 Milyon Dolar Parasını Çaldırdı!

Hem Google hem de Facebook Litvanyalı bir dolandırıcı tarafından dolandırıldı. 100 milyon dolarını çaldıran iki dev şirket ile ilgili detaylar haberimizde;
Google ve Facebook 100 Milyon Dolar Parasını Çaldırdı!

ABD’nin iki teknoloji devi, bir dolandırıcının kurbanı oldu. Google ve Facebook tarafından doğrulanan bilgilere göre; 48 yaşındaki Litvanyalı Evaldes Rimasauskas tarafından 100 milyon dolar dolandırıldılar. Litvanya’da tutuklanan dolandırıcı için 20 yıllık hapis cezası istendi.

Geçen ay patlak veren olayda dolandırılan şirketlerin isimleri açıklanmamıştı. Fortune Dergisi tarafından yapılan haberle Google ve Facebook’un dolandırıldığı doğrulanmış oldu. Google tarafından yapılan açıklamada; olayın kısa sürede fark edildiği ve yetkililere bildirildiği söylendi. İnternetsiz Instagram gibi yeniliklerin peşinde olan Facebook ise dolandırılan paranın büyük bir bölümünün geri alındığı belirtildi.

Dünyanın iki teknoloji devinin 100 milyon dolarını çalan Rimasauskas, Litvanya’da tutuklandı. Kurduğu tezgah ise detaylarıyla birlikte yayınlandı.

Facebook ve Google Nasıl Dolandırıldı?

Facebook ve Google Nasıl Dolandırıldı? İddialara göre; Rimasauskas kendini, Asyalı yasal bilgisayar donanımları üreten şirketin yetkilisi olarak tanıttı. Bu üretici ile düzenli olarak çalışan firmaların üst düzey yöneticilerine e-posta göndermeye başladı. Bu yöntemle yöneticilerden para istedi. Yöneticiler ise e-postada verilen talimatları harfiyen yerine getirdi.

Rimasauskas’ın kurduğu bu tezgahla; Litvanya, Letonya, Güney Kıbrıks, Slovakya, Macaristan ve Hong Kong’da bulunan banka hesaplarına milyonlarca dolar para toplamayı başardı. Parayı farklı ülkelerde bulunan hesaplarına toplaması da dikkat çekmemesini sağladı. Ama dünyanın en büyük iki teknoloji deviyle uğraşmak o kadar kolay olmamış ki; yakayı hemen ele vermiş.

Yine de bunun basit bir e-posta dolandırıcılığı olmadığını düşünenler var. Çünkü Google ve Facebook gibi firmaların üst düzey yöneticilerinin bir e-postaya bağlı olarak ödeme yapmaları, pek gerçekçi görünmüyor. Mahkemeler devam ediyor ve konuyla ilgili daha çarpıcı bilgilerin açıklanacağı düşünülüyor.

Peki, Şimdi Ne Olacak? Zarar Nasıl Karşılanacak?

Peki, Şimdi Ne Olacak? Zarar Nasıl Karşılanacak?Rimasauskas, Litvanya’da tutuklandı ve mahkemeler devam ediyor. Google ve Facebook’tan yapılan açıklamalara göre zararın büyük kısmı zaten geri alındı. Ama ABD Adalet Bakanlığı işin peşini bırakacak gibi görünmüyor. 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Rimasauskas için New York Güney Bölgesi Savcılığı da suç duyurusunda bulundu.

Elektronik dolandırıcılık, para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı gibi suçlamalarla yargılanan Rimasauskas, suçlu bulunursa en az 2 yıl hapis yatacak. Daha sonra şartlı tahliye yolu açılacak. Ama burada suçlu bulunmama gibi bir ihtimal görülmüyor. Sonuçta dünya devi iki firmanın bu işin peşini kolay kolay bırakması beklenmiyor. Üstelik itibarlarının sarsılması ve diğer dolandırıcılık olaylarına sebebiyet vermesi de mümkün olabilir.

FBI tarafından yayınlanan verilere göre 2013 yılından bugüne kadar Rimasauskas’ın kurduğu tezgaha benzer şekilde dolandırıcılık vakaları ciddi anlamda yaşanıyor. 2013’ten bu zamana kadar 22 bin 143 adet şikayet alındığı belirtiliyor. Talep edilen toplam para miktarı ise işin boyutunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Dolandırıcılık vakalarından kaynaklı 3.1 milyar dolar para talep edildiği açıklanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum