Yatırım yapmaya başla!

Google İnsanların Evde Kalma Oranlarını Analiz Etti

Teknoloji devi Google, dünya genelinde insanların evde kalma çağrılarına ne oranda kulak verdiğini analiz etti.
Google İnsanların Evde Kalma Oranlarını Analiz Etti

Dünya genelinde hızla yayılan Corona virüsü hayatı adeta durma noktasına getirdi. İlk olarak Çin’de görülen ve kısa süre içerisinde neredeyse her ülkede etkisini gösteren Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı hızla artıyor. Son veriler ışığında salgına yakalanan insan sayısı 1 milyon rakamını aştı. Virüse yakalanan insan sayısının ise 54 bini geçmiş durumda.

Uzmanlar salgının yayılmasını önlemek adına sosyal izolasyon kurallarına uyulması gerektiğinin altını çiziyor. Pek çok ülkede halkın büyük bölümü evlerine kapanmış durumda. Bazı ülkelerde bu çağrılara tam anlamıyla bir uyum sağlanırken, bazı ülkelerde ise gerekli önemin verilmediği görülüyor. Özellikle İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde salgının yaygın bir şekilde görülmesi, bu yayılmaya zemin hazırlıyor.

Teknoloji devi Google 131 ülke üzerinde yaptığı araştırma ile insanların evde kalma çağrılarına ne kadar ayak uydurduğunu ortaya koydu. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Google göre ülkemizdeki insanların büyük bölümü evde kalma çağrılarına kulak vermiş görünüyor.

Google’dan Sosyal Mesafe Analizi

Google’dan Sosyal Mesafe Analizi

Yazılım devi küresel ölçekte yaptığı araştırma ile insanların uzmanlardan gelen çağrılara uyum oranını analiz etti. Şirket tarafından yayınlanan Topluluk Hareketlilik Raporu, hükümetlerin insanlar üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Şirket bu raporu hazırlarken, konum verilerini Google’ın erişimine açan kullanıcılardan yararlandığının altını çiziyor. Ayrıca Google Haritalar üzerinde belirli lokasyonlardaki yoğunluk oranından yararlanıldı.

Şirketten yayınlanan blog yazısında, “Covid-19 salgınına karşı tepki arttıkça, sosyal mesafe önlemleri, bulaşı oranını yavaşlatmaya başladı. Google Haritalar’da, belirli yerlerin ne kadar meşgul olduğunu gösteren toplu, anonimleştirilmiş veriler kullanıyoruz. Bir işletmenin kalabalık olduğu zamanları analiz ederek belirliyoruz. Sağlık yetkililerinden, anonimleştirilmiş verilerin Covid-19 ile mücadele etmek için kritik kararlar almalarına yardımcı olabileceğini duyduk.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Evde Kalmış Görünüyor

Türkiye Evde Kalmış Görünüyor

Raporda 131 ülkeye dair verilere ulaşmak mümkün. Türkiye için hazırlanan raporda belirli konumlara göre uyum oranları ise şu şekilde:

Kafeler, müzeler, restoranlar, AVM’ler, sinema salonları ve kütüphaneler gibi yerlere yapılan ziyaretler: Yüzde -75
Gıda depoları, pazarlar, süpermarketler, bakkal ve eczaneler: Yüzde -39
Plazalar, halka açık plajlar, marinalar ve diğer kamusal alanları kapsayan parklar: Yüzde -58
Ofisler ve işyerleri: Yüzde -45
Tren istasyonları, metro ve otobüs duraklarını kapsayan toplu taşıma yerleri: Yüzde -71

Elde edilen veriler son 48 saat ile 72 saat arasındaki toplanan konum verileri kullanılarak analiz edildi. Özellikle Ocak ayı sonrasında tüm oranlarda gözle görülür bir düşüş söz konusu. Raporda İngiltere ve Fransa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde benzer bir tablo ortaya çıkıyor.

Şirketin paylaştığı veriler resmi kurumların karar alma mekanizmasında önemli rol oynayabilir. Son veriler ülkemizde Corona virüsün etkisini hızla artırdığını gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son açıklama ile ülkemizdeki toplam vaka sayısı 18.135’e çıktı. 356 vatandaşımızın ise salgından dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum