Paylaşım

Google’da En Çok Aranan Dünyaca Ünlü 10 Araba Markası


 

Google internet dünyasında hayatımıza girdiği ilk günden bugüne kadar en pratik yardımcımız oldu. Anlamını bilmediğimiz ya da merak ettiğimiz en küçük “şeyi” ona danışıyoruz. Dünyaca ünlü bu arama motorunun, aranan kelimeleri hafızasında tutma gibi bir özelliği var. Bu özelliği dikkate alındığında ülkemizde en çok aranan kelimelerin Youtube, Facebook, Sahibinden vb. siteler olduğunu görüyoruz. Peki ya günlük kullanım araçlarının aranma sayısı?

Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de lüks araba tutkusu oldukça fazladır. Google’da aranan günlük kullanım araçlarına baktığımızda da ilk sıralarda otomobil sektörü geliyor. Dev arama motorunun sağladığı bu kolaylık da araba üreticilerinin işine fazlasıyla yarıyor. Şirketler her ay bünyesinde mevcut bulunan ve en çok aranan terimlerin listelerine bakarak bir sonraki yılın planlarını yapar. Örneğin tasarladığı bir aracın kamuoyunda nasıl bir tepkiye neden olacağını en güzel öğrenme yöntemi Google’ın yayınladığı bu listedir. Sizler için hazırladığımız listede ise dünya çapında, Google’da en çok aranan araba modellerini bulacaksınız.

İşte karşınızda Google’da en çok aranan dünyaca ünlü 10 araba markası:

10 Tesla Motors

Tesla MotorsTesla Motors, elektrikli otomobillerin üreticilerinden biridir. Şirket Martin Eberhard, Elon Musk, Marc Tarpenning, JB Straubel, Ian Wright tarafından 2003 yılında kuruldu. Kurucuları, 1800’lerin sonlarında gelen ünlü mucit Nikola Tesla’nın ismini şirkete vermeyi uygun buldu. Şirket, Tesla’nın 1882 yılında tasarladığı motorları örnek alarak, kendi motorlarını bu modellere benzetti.

Tesla ilk olarak dünyanın birinci tamamen elektrikli spor otomobili Tesla Roadster’ı piyasaya sürdüğünde oldukça dikkat çekti. Çevresel çabaları ve alternatif yakıt pazarındaki yeniliklerinden dolayı bu model oldukça sevildi. Ancak yüksek hedefleri sunmadaki yetersizliği ile şirket birçok eleştiri de aldı. Bunlardan biri Tesla Motors tarafından vadedilen, 2014 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri genelinde elektrik yakıt istasyonlarının büyük bir ağa sahip olma sözüydü. Öyle gözüküyor ki bu vaat yerini bulmadı. Değişen görüşlere rağmen Tesla, dünya çapında oldukça fazla üne kavuşmuştur.

Hibrid araba modellerinin en bilenen özelliği çevre dostu olmalarıdır. Peki ya sadece bu kadar mı? Daha fazlası için Zenginler İçin 14 Hirbid Araba isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

9 BMW

BMWBMW Şirketi Bavyera, Münih merkezlidir. Ayrıca BMW, Audi ve Mercedes Benz gibi Alman meslektaşları ile birlikte dünyanın en iyi satan lüks otomobil üreticilerinden biridir. BMW Franz Josef Popp, Karl Rapp ve Camillo Castiglioni tarafından 1916 yılında kurulmuştur. Şirket, uzun zamandır dünyanın en iyi şirketlerinden biri olarak görülmektedir. Forbes Dergisi 2012 yılında BMW’yi “Dünyanın En Saygın Şirketi” olarak tanımladı.

BMW yıllardır otomobil sektörünün saygın kuruluşlarından biridir. Bu Alman devinin i3 modelini detaylı incelemeye ne dersiniz? BMW i3 Fotoğrafları ve Detaylı İnceleme isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

8 Nissan

NissanNissan1933 yılında Masujiro Hashimoto, Kenjiro Den, Rokuro Aoyama, Meitaro Takeuchi, Yoshiuke Aikawa ve William R. Gorham tarafından kurulmuştur. Bu şirket Japonya Yokohama Nishi-ku merkezlidir. 1999 yılında Renault-Nissan ittifakı oluşturmak için Fransız otomobil üreticisi Renault ile birleşti. Nissan; Infinity, Datsun, ve Nismo Nissan Motorsport International Limited olmak özere dört farklı marka altında satış yapmıştır. Şirket 2020 yılında bir sürücüsüz araba üreteceğini planlarını 2013 yılında açıkladı.

7 Honda

HondaHonda Japonya Tokyo Minato merkezlidir. Şirket, Soichiro Honda ve Takeo Fujisawa tarafından 1946 yılında kurulmuştur. Bir yılda ortalama 14 milyon adet içten yanmalı motor üretmektedir. Ayrıca Honda 1959 yılından bu yana motosiklette dünyanın en büyük üreticisi olmuştur. Şirket ticari şirketler ve özel tüketicilere satmak için peyzaj ve çim bakım ihtiyaçları için çalışan ekipmanları üretmektedir. Üretim uçakları, dağ bisikleti, güneş pilleri ve hatta robot üretimi gibi girişimlerde de bulunmuştur. Honda dünyanın en önde gelen üretim ve alternatif enerji kaynaklarına sahiptir.

6 Subaru

SubaruSubaru, Japon taşımacılık şirketi Fuji Heavy Industries’in (FHI) bir alt bölümüdür. FHI Kenji Kita tarafından 1953 yılında kuruldu ve ilk Subaru’yu ertesi yıl üretti. Şirket Japonya Tokyo Ebisu merkezlidir. Yaygın olarak tasarım yenilikleri ile bilinir. Subaru simetrik olarak dört tekerlekten çekiş sistemini kullanan ilk şirkettir. Yaygın boxer motor kullanımı ile de bilinir. Subaru yenilikçi tasarımlarının yanında, çevre dostu otomobil üreten bir şirket olarak da kabul edilmektedir. Şirket 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından yaban hayatı yaşamına uygun araba üreten marka olarak ödül aldı.

5 General Motors

General MotorsGeneral Motors dünya genelinde 37 ülkede 13 farklı markaya sahiptir. Detroit Michigan merkezli şirket; William C. Durant, Charles Stewart Mott ve Frederic L. Smith tarafından 1908 yılında kurulmuştur. GM, 1931 ile 2007 yılları arasında her yıl satış yaparak tüm otomobil üreticilerine meydan okudu.

Ne yazık ki son zamanlarda şirket için arama motorunda ki tıklamaların birçoğu, ürünlerinden birini satın almak isteyen insanlar tarafından değildi. 2014 yılının Nisan ayında şirket, 1997’den önceki üretim araçlarında hatalı ateşleme sistemlerini koyduğu iddiaları nedeniyle ağır eleştiriye maruz kaldı. Arabaların en az 13 kişinin ölümüne neden olduğu düşünülmektedir. Bu haber otomobil devinin büyük ölçüde zarar etmesine neden oldu. Satışlar düştü ve şirket, dünya çapında tahmini 28 milyon arabayı geri çağırmak zorunda kaldı.

4 Toyota

ToyotaToyota üretime dayalı olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisidir. Şirket, bir yıl içinde 10 milyon üzerinde otomobil üreterek şimdiye kadar bunu yapan ilk marka oldu. 2014 yılında, dünyanın en yüksek gelirini üreten 12. şirket oldu. Toyota Kiichiro Toyoda tarafından 1937 yılında kurulmuş ve Japonya Aichi Toyota merkezlidir. Firma, 2014 yılının Temmuz ayında piyasa değeri açısından Japonya’nın en büyük şirketi haline geldi. Hibrid elektrikli otomobillerin dünyada en büyük üreticilerinden biridir. 1997 yılında Toyota, dünyanın en çok satan hibrid haline gelen Prius’u tanıttı.

3 Dodge

DodgeDodge Auburn Hills Michigan merkezlidir. Şirket 1900 yılında Dodge kardeşler, Horace Elgin ve John Francis tarafından kuruldu. Dodge bugün Fiat-Chrysler’in bir alt bölümü olarak üretim yapıyor. Chrysler 2006 yılında şirketi satın aldığında; Dodge, Dodge Ram ve SRT Viper olmak üzere üç ayrı bölümde işletiliyordu. Dodge, modern Muscle otomobilin lideri haline gelmiştir. İlk Amerikan Muscle araba 1970’lerin başında görüldü ve 1992 yılında V-10 motorlu Viper’i yayınladı. Ardından 2006 ve 2008 yılında Challenger o sürümü takip etti. Forbes dergisine göre Challenger bugün piyasada bulunan ve 50.000 doların altında ki en hızlı arabadır.

2 Jeep

JeepJeep bir Amerikan ikonudur. Şirket 1941 yılında Willy’nın Jeepster olarak açılmıştır. İlk üretimini ise Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri taşıt ihtiyacını karşılamak için yapmıştır. Bu tarihten sonra firma hızla sivil pazarda da oldukça sevildi. Cipler, ilk 1945 yılında siviller için üretildi. Şirket uzun bir süre için American Motor Corporation’ın sahibi oldu. AMC 1987 yılında Chrysler tarafından satın alındı ve Chrysler kısa bir süre sonra şirketin amiral gemisi modeli Jeep Wrangler’ı üretmeye başladı. Jeep bugün Wrangler’den farklı olarak Renegade, Patriot, Pusula, Cherokee ve Grand Cherokee olmak üzere beş model üretiyor.

Arazi araçları kullanmak gerçek anlamda bir tutkudur. Bu devasa araçların diğer modellerine göz atmaya ne dersiniz? Dünyanın En Pahalı Arazi Araçları yazımızdan detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

1 Ford

FordFord markası alında bir Amerikan simgesidir. Şirket Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulmuştur. Ford, General Motors’tan sonra, tarihin en çok satan ABD otomobil markasıdır ve üst üste son 5 yıl en çok satan Amerikan markası olmuştur. Ford tarihinde en çok otomobili 2014 yılında sattı. Ford F Serisi, showroomlarında en hızlı kamyon satışını yaptı. Fusion, yıllık satış rekoru kırdı ve Mustang satışları yüzde 66 oranında arttı. Ford Motor şirketi son zamanlarda Forbes dergisi tarafından “Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en önemli sanayi şirketi” olarak tanımlanmıştır.

Arama motoru devinde en çok aranan araba modellerine göz attık. Hepsi de sektörün dev markalarıdır. Sahip oldukları tarihi başarılar bunu gösterir niteliktedir. Hepimizin otomobil sektöründe hayran olduğu bir marka vardır, sizin markanız hangisi?
Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir