Yatırım yapmaya başla!

Google Dijital Müzik Servislerinin Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Google, YouTube Music ve Play Music uygulamalarının toplamda 15 milyon abone tarafından kullanıldığını duyurdu.
Google Dijital Müzik Servislerinin Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Çevrimiçi müzik uygulaması denildiğinde akıllara ilk olarak Spotify ve Apple Music gelse de, Google’ında bu hizmete yönelik uygulamaları olduğu biliniyor. Bünyesi altında bulunan Play Music ve YouTube Music uygulamaları, rakipleri kadar olmasa da hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına sahip. Teknoloji devi yaptığı son açıklama ile dijital müzik servislerinin ulaştığı kullanıcı sayısını açıkladı.

Kullanıma sunulduğu günden bu yana Play Music ve YouTube Music uygulamalarının toplamda 15 milyon abone tarafından kullanıldığı açıklandı. Rakamlara bakıldığında Google’ın bu alanda Spotify ve Apple Music gibi platformlara göre epey geride olduğu görülüyor. Bilindiği üzere Spotify geçtiğimiz günlerde 100 milyon ücretli abone sayısına ulaştığını duyurmuştu.

YouTube Music hizmeti ülkemizde kullanılabilir durumda değil. Ancak Google, müzik hizmetlerini yakın zamanda dünyanın pek çok farklı bölgesinde kullanıma sunacağını açıklamıştı. Play Music hizmeti ise sadece Android kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor.

Google’dan Kısa Sürede Önemli Başarı

Google’dan Kısa Sürede Önemli Başarı

Açıklanan raporlar Google’ın 15 milyon abone sayısını yakaladığını gösteriyor ancak bu sayıya 1 yıl gibi kısa bir sürede ulaşılması dikkat çekici. Rapora uygulamaları deneme süreli kullanan abonelerin sayısı da dahil edilmiş. Google’ın YouTube Music hizmeti aylık 9.99 dolar ile kullanıcılara sunuluyor. Diğer taraftan rakip uygulamalarda olduğu gibi aile paketi de mevcut. Google bu paketi 14,99 dolar ile satışa sunmuş.

Google müzik uygulamaları arasında önceliği YouTube vermiş durumda. Play Music uygulamasını ise önümüzdeki süreçte kapatmayı planlıyor. Muhtemelen buradaki aboneler de YouTube Music uygulamasına aktarılacaktır. Diğer taraftan YouTube’un kendi yapımlarını listelediği YouTube Originals hizmeti de bekleneni verebilmiş değil.

Hatta şirket geçtiğimiz aylarda Premium paketinde bulunan orjinal içerikleri ücretsiz olarak sunacağını açıklamıştı. Tüm platformun beğenisine sunulacak bu içeriklerde reklam gösterimi yoluyla gelir elde edilmesi planlanıyor.

Dijital Servisler Müzik Endüstrisini Kurtardı

Dijital Servisler Müzik Endüstrisini Kurtardı

Dijital servislerin hızla çoğalması ve telif haklarına yönelik yaptırımların yaygınlaşması ile beraber müzik endüstrisinde yaşanan 15 yıllık düşüş trendi tersine dönmüş oldu. YouTube ise bu konuda karmaşık bir geçmişe sahip. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda telifsiz şarkı ve klibi YouTube üzerinden izlemek mümkündü. Üstelik eser sahipleri buradan herhangi bir kazanç elde edemiyordu.

YouTube yetkilileri sektöre yönelik yaptığı araştırmalarda, sunulan milyonlarca şarkı ve çalma listeleri sayesinde bu durumun tersine döndüğünü belirtiyor. Milyonlarca YouTube kullanıcısı reklam gösterimleri ile müzik videolarına ücretsiz erişebiliyor.

Bu reklam gösterimlerinden rahatsız olan kullanıcılar ise ücretli servislere yöneliyorlar. YouTube Premium servisi Türkiye’de kullanılabilir durumda değil. Ancak VPN gibi farklı yollar aracılığı ile bu servislere abone olmak mümkün.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum