Yatırım yapmaya başla!

Google COVID-19’un Bulaşmasını Engelleyecek Sosyal Mesafe Uygulaması Geliştirdi

Google tarafından geliştirilen artırılmış gerçeklik destekli mobil uygulama Sodar ile sosyal mesafenin korunması amaçlanıyor.
Google COVID-19’un Bulaşmasını Engelleyecek Sosyal Mesafe Uygulaması Geliştirdi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın neredeyse tamamına yayılan virüs etkisini göstermeye devam ediyor. Yapılan son açıklamalara göre dünya genelinde salgına yakalanan insan sayısı 5.8 milyonu geçti ve 360 bin kişi hayatını kaybetti. Virüsün son dönemde etkisini en çok gösterdiği başlıca ülkeler arasında ABD, Brezilya, Rusya, İtalya ve İspanya yer alıyor.

Uzmanlar virüsün kontrol altına alınması için sosyal mesafe kurallarının ön planda tutulması gerektiğini belirtiyor. Pek çok ülke toplulukların bir araya geldiği sosyal alanları kapatma kararı almıştı. Son günlerde normalleşme adı altında bu bölümler insanların kullanımına açılıyor ancak sosyal mesafe kurallarının gözetilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Bu kuralların sağlanması için teknolojiden de yararlanılıyor.

Akıllı telefonların hemen herkes tarafından kullanılan başlıca iletişim araçları olması bu anlamda kolaylık sağlayabilir. Teknoloji devi Google sosyal mesafenin sağlanması için yeni bir mobil uygulama geliştirdi.

Google’dan AR Destekli Uygulama

Google’dan AR Destekli Uygulama

Son yıllarda artırılmış gerçeklik destekli uygulamaların hayatın her alanında daha fazla kullanıldığına tanık oluyoruz. Sosyal mesafenin hayatımızda büyük öneme sahip olduğu şu günlerde Google, AR destekli yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Sodar adlı uygulama ile insanlar başka kişiler ile sosyal mesafeyi daha kolay bir şekilde sağlayabilecek. Uygulamada en geçerli mesafe olarak 2 metre belirleniyor ve kullanıcılara güvenli bölge gerçek zamanlı olarak gösteriliyor.

Sodar uygulaması şu an için sadece Android telefonlarda Chrome üzerinden çalışıyor. Kullanıcıların uygulamayı kullanması için resmi sayfaya girip karşılarına çıkan QR kodu okutmaları gerekiyor. Sonrasında ise AR uygulamasının istediği izinlerin verilmezi lazım. Telefonun kamerası yardımıyla çalışacak uygulama kullanıcıların sosyal mesafe kurallarına uymasına yardımcı olacak.

Sistemin web sayfası üzerinden çalıştığı ve ayrıca bir mobil uygulamaya sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. İlerleyen günlerde Google’ın bunun için bir mobil uygulaması geliştirmesi söz konusu olabilir.

Apple’ın da iOS tarafında kullanıcılar için benzer bir çözüm sunabileceği belirtiliyor. Bununla beraber iki teknoloji devinin ortak Corona virüsü takip uygulaması geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulmuştu. Google’ın AR destekli Sodar uygulamasına ise bu adresten erişim sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum