Yatırım yapmaya başla!

Google, COVID-19’a Dair Doğru Bilgi İçermeyen Reklamları Yasaklıyor

Google koronavirüs ile alakalı doğrulanmış bilgilerin yer almadığı reklamları yasaklayacağını açıkladı.
Google, COVID-19’a Dair Doğru Bilgi İçermeyen Reklamları Yasaklıyor

Bilindiği üzere 2020 yılında dünyanın en çok yoğunlaştığı konuların başında Corona virüsü geliyor. Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılan virüs çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Son rakamlara göre virüse yakalanan insan sayısı tüm dünyada 14 milyonu geçti ve 600 binden fazla insan hayatını kaybetti. Pandemi sosyal medyanın ve çeşitli internet mecralarının da en çok konuşulan konuları arasında ilk sırada geliyor.

Bu durum beraberinde asılsız bilgi paylaşımının da yapılmasına neden oluyor. Bugüne kadar pek çok mecrada COVID-19 ile alakalı doğru olmayan ya da komplo teorisi içeren paylaşımlar yapılıyor. Virüsün 5G etkisiyle daha hızlı yayıldığını iddia eden komplolar bunun en net örneği olarak gösteriliyor.

Ya da alkol tüketimi çamaşır suyu içmenin virüsü öldürdüğüne dair asılsız bilgilere internette rastlamak mümkün. İnternet devleri kullanıcıların asılsız bilgiye maruz kalmaması adına önlemler almayı sürdürüyor. Son olarak arama motoru devi Google, yanlış bilgi ile olan mücadelesini hızlandırıyor.

Google Kuralları Katılaştırıyor

Google Kuralları Katılaştırıyor

Bloomberg’de yer alan habere göre Google önümüzdeki aydan itibaren COVID-19’a karşı mücadele kapsamında yeni kurallarını uygulamaya koyacak. Şirketin bu kararı almasında geçtiğimiz günlerde virüs üzerinden yanlış bilgi yayan ve komplo teorileri yayınlayan web sitelerinin bu yıl içerisine 19 milyon dolar reklam geliri elde edeceğine yönelik tahminler önemli rol oynuyor.

Google adına açıklama yapan bir sözcü, “Hem yayıncılar hem de reklamverenler için zararlı sağlık iddiaları politikalarımızı, bilimsel uzlaşmayla çelişen bir sağlık krizi hakkında tehlikeli içerik içerecek şekilde genişleterek ek önlemler alıyoruz” diye konuştu. Arama motoru devi artık bilimsel olarak doğrulanmamış içerikleri ve reklamları yasaklayacağını açıkladı.

Şirketin bu reklamları yasaklamak için hem insan hem de makine öğrenmeden yararlanacağı belirtiliyor. Yazılım devi daha önce de yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla 6.5 milyon dolar yatırım yapmıştı. Google’ın yanı sıra Apple, Twitter ve Facebook’un da yanlış bilgi ile mücadele kapsamında kendi önlemlerini geçtiğimiz dönemde aldığı gündeme gelmişti. Uzmanlar resmi sağlık kuruluşları tarafından yapılan açıklamalara inanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum