Yatırım yapmaya başla!

Google, COVID-19 Nedeniyle Yılın İkinci Yarısı için Sert Kararlar Aldı

Google, Corona virüsünün olumsuz etkilerine karşı yılın ikinci çeyreği için yeni önlemler aldı.
Google, COVID-19 Nedeniyle Yılın İkinci Yarısı için Sert Kararlar Aldı

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya kısa sürede yayılan Corona virüsü, dev şirketlerin ekonomik tablosunu fazlasıyla etkilemiş durumda. Son resmi verilere göre salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 200 bine yaklaşmak üzere. Virüse yakalanan kişi sayısı ise 2.8 milyonu geçmiş durumda. Google, Apple, Microsoft gibi Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketleri pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak adına yeni önlemler alıyor. Son olarak Google almış olduğu yeni önlemler ile gündeme geldi.

Yazılım devinin CEO’su Sundar Pichai çalışanlarına bir e-posta gönderdi ve alınacak önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. CNBC’de yer alan habere göre teknoloji devi yılın ikinci yarısına dair sert önlemler alacak. Bunlar arasında işe alımların durdurulması ve pazarlama bütçesinin yarıya düşürülmesi gibi hamleler yer alıyor.

Google’dan Yeni Önlemler

Google’dan Yeni Önlemler

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, YouTube, Android işletim sistemi ve arama motoru hizmeti aracılığı ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Bu açıdan bakıldığında şirketin yıllık bütçesinin astronomik rakamlara ulaştığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl için şirketin ayırmış olduğu pazarlama bütçesi 18.46 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu yıl tüm dünyayı derinden etkileyen COVID-19 pandemisi nedeniyle şirket, önümüzdeki 6 aylık zaman dilimi için yeni önlem kararları aldı.

Şirketin geçtiğimiz yıl reklam ve pazarlama alanında daha etkin rol almak adına çok sayıda işe alımda bulunmuştu. İşe alımların büyük bölümü ise Amazon ve Microsoft ile rekabet dilen bulut bilişim teknolojisi alanında olmuştu. Şirketin almış olduğu karar ile işe alımlar ikinci bir talimata kadar durdurulduğu açıklandı. Bu kararın yanı sıra pazarlama bütçesi yılın ikinci yarısı için yarıya düşürüldü.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Geçen hafta özetlediğimiz gibi, 2020’nin geri kalanına yönelik yatırım planlarımızın hızını yeniden değerlendiriyoruz. Belirli sayıda ve önemli pazarlama çabalarına odaklanacağız. Pek çok iş alanında, özellikle dijital alanda, sağlam bir pazarlama bütçesi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklama sonrası Google hisselerinde yüzde 2’ye varan bir düşüş gerçekleşti. Google CEO’su Sundar Pichai ise açıklamasında, “Şirket olarak ticari olmayan temel pazarlama faaliyetlerini gözden geçireceğiz fakat sert bütçe kesintileri yapmayacağız.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum