Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google, Chromium Geliştiricilerine Windows 10’a Odaklanmalarını Önerdi

Google’dan geliştiricilere yapılan çağrıda Windows 7’nin bırakılması önerildi.
Google, Chromium Geliştiricilerine Windows 10’a Odaklanmalarını Önerdi

Microsoft’un geliştiricisi olduğu Windows ekosistemi geçen yıllar içerisinde çok sayıda işletim sistemini bünyesinde barındırdı. Son olarak 2015 yılında Windows 10 piyasaya sürüldü ve o tarihten bu yana yayınlanan güncelleme ile sürekli geliştiriliyor. Bir yandan da insanların Windows 10’a geçiş yapması için Microsoft tarafından sürekli çağrı yapılıyor. Yakın geçmişe bakıldığında Windows 7 kullananların sayısının halen yüksek olduğu görülüyordu.

Geçtiğimiz aylarda Microsoft, Windows 7’ye verdiği güncelleme desteğini sonlandırdığını açıklamıştı. Aradan geçen aylar içerisinde bu sefer Google’dan benzer bir çağrı geldi ve geliştiricilerin Windows 7’yi bırakmaları önerildi. Chromium geliştiricilerine gönderilen mesajda Windows 10’a odaklanılması gerektiği vurgulandı.

Google Geliştiricileri Uyardı

Google Geliştiricileri Uyardı

Google’ın Chromium altyapısı, günümüzde yaygın olarak kullanılan Chrome ve Edge tarayıcıları tarafından kullanılıyor. Geliştiriciler bu altyapıyı sürekli güncellemeye devam ediyor. Şirketten yapılan açıklamada geliştiricilerin Windows 7 kullanımını bırakmaları gerektiği belirtildi.

Windows 10’a odaklanmanın bir gereklilik olduğu belirtilirken, Windows 7 üzerinde çalışıldığında geliştiricilerin hata mesajı alacağı ifade edildi. Windows 7 desteklenmeyen bir işletim sistemi ve bu nedenle değişiklik, Chromium’u oluşturmak için Windows 10’un artık gerekli olduğunu resmileştiriyor. Google bu açıklamayı Chromium kaynak sayfasında açıkça belirtiyor.

Windows 7’de Çözüm Yaratmak Ek Maliyet

Windows 7'de Çözüm Yaratmak Ek Maliyet

Google açıklamasında Chromium ve türevlerinin Windows 7 üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirterek, Chrome ve Edge tarayıcılarının bu işletim sistemine çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. Şirket yetkilisi Bruce Dawson konuyla ilgili açıklamasında, “Son zamanlarda birkaç Windows 7 arızası oldu ve sonunda bunları düzeltmeye devam etmek pahalı hale geldi. Bunun bir noktada ve belki de şu anda gerçekleşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Microsoft’un desteklemeyi kestiği bir işletim sisteminde çıkan güvenlik açıklarını çözmek uzun zaman ve ek maliyet ortaya çıkarıyor. Chromium altyapısı Windows 7 üzerinde çalışmaya devam etmekle beraber bu desteğin ne kadar daha devam edeceği bilinmiyor. Daha önce Google, Windows 7 için Google Chrome desteğini “en az 15 Ocak 2022’ye kadar” uzatmıştı.

Microsoft, bu yıl Ocak ayında Windows 7 desteğinin sona erdiğini duyurmuştu. Teknoloji devi, “Microsoft, 14 Ocak sonrasında Windows 7 için herhangi bir sorun, yazılım güncellemesi, güvenlik güncellemesi veya düzeltmesi için teknik destek sağlamayacak” açıklamasını yapmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum