Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome, Windows 10’da Yaşanan RAM Sorununa Kalıcı Çözüm Getiriyor

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome’un Windows 10’daki RAM şikayetlerine yönelik çözüm bulundu.
Google Chrome, Windows 10’da Yaşanan RAM Sorununa Kalıcı Çözüm Getiriyor

Web tarayıcıları kullanıcıların internet deneyimini belirleyen başlıca uygulamalar arasında yer alıyor. Başlıca kullanılan tarayıcılar arasında Chrome, Edge, Firefox, Opera gibi uygulamalar bulunuyor. Şirketler kullanıcı deneyimini artırmak adına sürekli tarayıcılarına yeni özellikler ve iyileştirmeler ekliyor. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcıların başında Google Chrome geliyor. Yapılan araştırmalar Chrome’un bu pazarda yüzde 70 gibi bir paya sahip olduğunu gösteriyor.

Google kullanıcılardan gelen şikayetler doğrultusunda Chrome’u sürekli güncelliyor ve yeni kararlar alıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Chrome tarayıcısı için sitelerden gelen kötü amaçlı bildirimleri engelleyeceğini duyurmuştu. Tarayıcıyı kullananların en çok şikayet ettiği konuların başında ise yüksek RAM tüketimi yer alıyor. Google’da bir mühendis bu duruma kalıcı bir çözüm getirme hazırlığında.

Chrome’un RAM Sorunu Çözülüyor

Chrome’un RAM Sorunu Çözülüyor

Chrome kullanıcılar cihazlarındaki anlık RAM tüketimine baktığında yüksek bir kullanım oranı olduğunu görebilirler. Özellikle düşük RAM’i olan cihazlarda bu durum donma, kasma gibi problemlere neden oluyor. Google’da çalışan bir mühendis bu duruma kalıcı bir çözüm getirmek adına harekete geçti. Yapılacak değişiklik Windows 10 kullanıcılarını kapsıyor. Mühendis yeni yapısıyla dikkat çeken Edge tarayıcısında bulunan bir yazılım tekniğinden yararlanacak.

Burada kullanılan teknik sayesinde Chrome’un gereksiz yere RAM kullanmasının önüne geçilecek. Segment kümesi adı verilen bir özellik sayesinde Chrome’daki RAM tüketiminin yüzde 27 oranında azaltılacağı tahmin ediliyor. Söz konusu özellik sayesinde Win32 uygulamalarının bellek kullanımında önemli oranda avantaj elde ediliyor.

Halihazırda kullanılan çok sayıda Windows uygulaması benzer bellek sistemine sahip olmakta. Son olarak Chromium tabanlı Edge tarayıcısına da bu özellik gelmişti. Uzmanlar özellikle çekirdek sayısı fazla olan işlemcilerde bu özellikten yüksek verim alınacağını belirtiyor. Şirketin Windows 10’a özel olarak hazırlanmış bir geliştirici kitini kullanacağı ifade ediliyor.

RAM yönetimine yönelik çözüm şu an için Android, iOS, macOS ve Linux gibi diğer işletim sistemlerini kapsamıyor. Ancak kullanıcı kitlesinin büyük bölümünün Windows 10 sahibi olduğu biliniyor. Dolayısıyla şirketin yapacağı bu çözüm çok sayıda kişiyi memnun edecektir. Henüz geliştirme aşamasında olan sistemin ne zaman son kullanıcıya ulaşacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum