Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome’un Gelecek Sürümlerinde Sekme Yönetim Seçenekleri Kaldırılıyor

Google’ın gözde tarayıcısı Chrome’da çok fazla kullanılmadığı düşünülen sekme özelliklerinin bir sonraki sürümde kaldırılacağı ortaya çıktı.
Google Chrome’un Gelecek Sürümlerinde Sekme Yönetim Seçenekleri Kaldırılıyor

İnternet tarayıcıları kullanıcıların sahip olduğu deneyimi belirlemede büyük rol oynuyor. Chrome, Opera, Firefox, Edge ve benzeri pek çok tarayıcı dünya genelinde kullanıma sunuluyor ve birbirinden farklı özelliklere sahip oluyor. Bu tarayıcılar arasında en çok kullanılan ve pazarın büyük bölümünü tutan Chrome olduğunu söyleyebiliriz. Google popüler tarayıcısını sürekli güncelliyor ve zaman içerisinde yeni özellikler kazandırmaya devam ediyor.

Şirket son olarak internet sitelerindeki rahatsızlık veren bildirimlere yönelik düzenleme yapacağını açıklamıştı. Yeni özellikler gelecek olan güncellemeler ile tarayıcıya kazandırılıyor ancak diğer yandan kullanıcılardan fazla ilgi görmeyen özellikler ise Google tarafından kenara çekiliyor. Google kullanım oranlarını açıkladığı bazı sekme yönetimi seçeneklerinin kaldırılacağını duyurdu.

Sekme Yönetimi Daraltılıyor

Sekme Yönetimi Daraltılıyor

Bilindiği üzere Chrome tarayıcısı pek çok sekmeyi bir arada kullanma imkanını sunuyor. Google geçtiğimiz dönemde bu sekmelerin toplu şekilde kontrol edilmesini sağlayan bazı özellikler sunmuştu. Sekmenin üzerine sağ tuş ile tıklandığına, ‘Diğer Sekmeleri Kapat’ gibi bazı kolaylaştırılmış işlevler karşımıza çıkıyor. Aynı pencerede ‘Sağdaki sekmeleri kapat’ ve ‘Sekmeyi kapat’ seçenekleri bulunuyor. Google bu pencerenin yeterince kullanılmadığı gerekçesiyle gelecek sürümlerde kaldıracak.

2015 yılından beri kullanılır durumda olan sekme yönetim özelliklerinin bazılarının Google tarafından bir süredir kaldırılmak istendiği biliniyordu. Şirket bu özelliklerin fazla kullanılmamasıyla beraber menüyü çok kalabalık gösterdiğini sebep olarak öne sürüyor. Google bu özellikleri kullanmak isteyenler için başka bölüm aracılığı ile yapabileceklerini söylüyor.

 

Yazılım devinin almış olduğu karar doğrultusunda ‘Yeni Sekme’, Diğer sekmeleri kapat’, ‘Kapatılan sekmeyi yeniden aç’ ve Tüm sekmelere yer işareti koy’ seçenekleri Chrome’dan kaldırılmış olacak. Google’ın yapmış olduğu açıklamaya karşın geliştiricilerden bazıları kullanım oranları bilinmeksizin böyle bir kararın yanlış olacağını söylediler. Şirket ise bu sekmelerin kullanım oranlarını istatiksel olarak açıkladı.

Chrome 78 ile Özellikler Kalkıyor

Chrome 78 ile Özellikler Kalkıyor

Google’ın açıklamasına göre Chrome 78’in kararlı sürümünde sekme yönetimi özellikleri kaldırılmış olacak. Şu an için Chrome 78 Canary sürümünde söz konusu işlevlerin ortadan kalktığı görülüyor. Yazılım devi açıklamasında kaldırdığı sekme yönetim özelliklerinin kullanım oranlarını da açıkladı. Belirtilen sağ tuştaki sekme yönetim bölümlerinin kullanımları şu şekilde:

Yinele: %23,21
Yeniden Yükle: %22,74
Sekmeyi sabitle/sekmenin sabitlenmesini kaldır: %13,12
Sekmeyi kapat: %9,68
Kapatılan sekmeyi yeniden aç: %8,92
Yeni sekme: %6,63
Sağdaki sekmeleri kapat: %6,06
Sekmenin sesini kapat: %5,38
Diğer sekmeleri kapat: %2,20
Sekmenin sesini aç: %1,41
Tüm sekmelere yer işareti koy: %0,64

Google’ın almış olduğu bu karar sonrası kullanıcılardan ne gibi geri dönüşler alacağı henüz belirsiz. Olumsuz tepkiler sonrası şirketin bu kararından vazgeçebileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum