Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Chrome’daki Üçüncü Parti Reklam Engelleyici Eklentiler Kullanımdan Kaldırılabilir

Google, popüler tarayıcısı Chrome’da sıkça kullanılan reklam engelleyici yazılımları devre dışı bırakmayı planlıyor.
Google Chrome’daki Üçüncü Parti Reklam Engelleyici Eklentiler Kullanımdan Kaldırılabilir
Yorum

Son yıllarda internet sitelerinde reklam gösterimlerinde sürekli artış yaşanıyor. Hemen her web sitesinde yer alan reklam gösterimleri, pek çok kullanıcıyı rahatsız edecek seviyede oluyor. Kullanıcılar için bu reklamları görmemek için pek çok engelleyici eklenti bulunuyor. Dünyanın en popüler tarayıcısı Chrome’un uygulama mağazasında da bu alanda hizmet eden üçüncü parti eklentiler mevcut.

Ancak gelen haberlere göre Google’ın yakın zamanda Chrome kullanım deneyimini değiştirecek kararlar almaya hazırlanıyor. Yazılım devi, Chrome’un üzerinde çalışan bazı reklam engelleyen uzantıları tamamen devre dışı bırakmayı düşündüğü ifade ediliyor. Bu eklentiler arasında uBlock Origin, uMatrix gibi popüler uygulamalar yer alıyor.

Reklam Engelleyici Uygulamalar Devre Dışı Kalacak

Reklam Engelleyici Uygulamalar Devre Dışı Kalacak

Google, söz konusu uygulamaları devre dışı bırakmayı planlıyor. Böylece bu uygulamalar Chrome üzerinde yüklü olsa bile kullanıcılar reklam görmeye devam edecekler. Google bu kararı alırken kötü amaçlı üçüncü parti yazılımların kullanıcı verilerine ulaşmasını engellemek istiyor. Google’a göre bu API’lerin uzantının bağlı olduğu sunucular ile sürekli veri transferi gerçekleştirmesi, kötü amaçlı yazılım riski taşıdığını gösteriyor.

Şirket bu tarz uygulamaları engellemeye hazırlanırken, geliştiricilere farklı bir öneri de sunmayı ihmal etmiyor. Yazılım devi geliştirilecek olan uygulamalarda sunucu ile bağlantı kurmak yerine, isteklerin engellenmesini kullanıcının kararına bırakan eklentiler geliştirilmesini öneriyor. Bu sayede herhangi bir sunucu ile veri alışverişi olmuyor ve kullanıcıların verileri güvende oluyor.

Google’ın almış olduğu bu karar kullanıcı verilerinin korunması ve gizlilik tavizi verilmemezi anlamında oldukça olumlu. Şirketin engellemeyi düşündüğü reklam engelleyici programlar arasında, kullanıcı tarafında fazlasıyla popüler olan AdBlock gibi eklentiler yer almıyor. Aksine söz konusu geliştiricilerin AdBlock’u yapısına benzer eklentiler geliştirmesi talep ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu