Yatırım yapmaya başla!

Google, Chrome’da Reklam Engelleyici Eklentilerin Yasaklanacağı Haberini Yalanladı

Geçtiğimiz aylarda Chrome’daki reklam engelleyici uygulamaların Google tarafından engelleneceği gündeme gelmişti. Teknoloji devi bu habere dair yeni bir açıklama yayınladı ve söz konusu uygulamaların engellenmeyeceğini duyurdu.
Google, Chrome’da Reklam Engelleyici Eklentilerin Yasaklanacağı Haberini Yalanladı

Google’ın Chrome tarayıcısı rakiplerine göre çok daha fazla kullanım oranına sahip. Tarayıcı için daha iyi kullanım deneyimi sunmak adına pek çok üçüncü parti uygulama, Chrome mağazasından sunuluyor. Kullanıcılar için gezinti sırasında rahatsızlık veren konuların başında abartılı reklam gösterimlerini gösterebiliriz. Pek çok yayıncı gelir elde etmek adına sayfalarında reklam gösterimine yer veriyor.

Bu reklamlar ile karşılaşmak istemeyen kullanıcılar çeşitli eklentiler ile bunun önüne geçebiliyor. Başta Adblock olmak üzere pek çok reklam engelleyici eklenti mevcut ve yoğun ilgi görüyor.

Geçtiğimiz aylarda Google’ın bu eklentilerin kullanımına izin vermeyeceği yönünde haberler gündemde yer almıştı. Ancak şirket yaptığı yeni bir açıklama ile bu eklentilerin engellenmesinin söz konusu olmadığın ve amaçlarının mevcut eklentilerin güvenliğini artırmak olduğunu belirtti.

Reklam Engelleyici Kullananlara Sevindiren Haber

Reklam Engelleyici Kullananlara Sevindiren Haber

Google, Chrome’da kullanılan reklam engelleyici uygulamalara yönelik bilgilendirici bir blog yazısı yayınladı. Yayınlanan yazıda söz konusu uygulamaların engellenmeyeceği ifade edildi.

Google blogunda paylaşılan gönderide “Reklam engelleyicilerin geliştirilmesini veya kullanıcıların reklamları engelleyebilmesine müdahale etmiyoruz. Bunun yerine, içerik engelleyiciler de dâhil olmak üzere geliştiricilere, kullanıcıların gizliliğini koruyacak şekilde uzantılar yazmalarına yardımcı olmak istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bununla beraber önümüzdeki Ekim ayından itibaren Chrome uzantılarının performansını arttıracak bazı geliştirmelerin Google tarafından hayata geçirilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda başta Manifest v3 ve benzeri eklentilerin engellenebileceği gündeme gelmişti. Ancak yazılım devi bu eklentilere yönelik yapacağı değişikliklerde performans ve güvenliği esas alacağını belirtiyor.

Google: Amaç Engellemek Değil

Google: Amaç Engellemek Değil

Chromium blogunda yayınlanan konuyla ilgili bir yazı, Google’ın bu eklentilere herhangi bir müdahale etme niyetinde olmadığını gösteriyor. Yapılan açıklamada “Bu değişikliklerle ilgili reklam engelleyicilerine müdahale etmek veya zayıflatmak için tasarlandığı yönündeki spekülasyonlar da dâhil olmak üzere çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama oldu. Amaç, kesinlikle bu değil.” ifadelerine yer verildi.

Manifest V3’ün engellenmesi bir yana Google bu uygulamanın geliştirilmesi adına geliştiriciler ile ortak çalışmalar yapacak. Gelen bu haber reklam engelleyici kullanan kullanıcıları kuşkusuz memnun edecektir. Başta Adblock olmak üzere benzer çok sayıda uygulama mevcut ve kullanım oranı son derece yüksek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum