Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome Pazar Payı ile 2019 Yılını da Zirvede Tamamladı

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome 2019 yılında da alanının en çok tercih edilen ürünü oldu.
Google Chrome Pazar Payı ile 2019 Yılını da Zirvede Tamamladı

İnternet tarayıcıları günümüzde kullanıcıların gezinme deneyimini belirleyen başlıca ürünler arasında yer alıyor. Kullanıcıların beğenisine sunulmuş pek çok web tarayıcısı mevcut e bunlar belirli zaman aralıkları ile yeni özellikler ile güncelleniyor. Başlıca kullanılan web tarayıcıları arasında Chrome, Firefox, Opera ve Edge yazılımlarını gösterebiliriz. Geçmiş yıllarda Firefox’un kullanım oranı olarak önemli bir üstünlüğü söz konusuydu. Ancak bu durum Google’ın Chrome’u geliştirip piyasaya sürmesine kadar devam etti.

Aradan geçen zaman içerisinde Chrome pazar payını sürekli artırdı ve rakiplerine büyük fark atmış durumda. Bu yılın sonuna yaklaştığımız şu günlerde en çok kullanılan web tarayıcıları da açıklandı. 2019 yılının en çok kullanılan internet tarayıcısı ise açık ara fark ile yeniden Chrome oldu. Kasım ayı itibariyle Chrome tüm pazarın yüzde 67.2’sine hakim olarak liderliğini uzun süre daha sürdüreceğini ilan etmiş oldu.

En Çok Kullanılan Tarayıcılar Açıklandı

En Çok Kullanılan Tarayıcılar Açıklandı

Google’ın Chrome tarayıcısı kullanım oranı ile tüm rakiplerinin toplamından daha fazla kullanıcı sayısına sahip görünüyor. Chrome’un karşısındaki en yakın rakip olarak Mozilla’nın geliştiricisi olduğu Firefox öne çıkıyor. Tarayıcının son ulaştığı pazar payının yüzde 8.2 olduğu açıklandı. Şirket kullanıcıları Firefox’a yönlendirmek için sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Son rakamlar Mozilla’nın bunu başaramadığını gösteriyor.

Son yıllarda açıklanan kullanım oranlarında Firefox’un gözle görülür bir ilerleme kaydedemiyor olması dikkat çekiyor. Chrome’un karşısındaki bir diğer rakip ise Microsoft’un geliştiricisi olduğu Edge oluyor. Windows 10 işletim sisteminin varsayılan tarayıcısı olarak gelmesine rağmen Edge kullanıcıların beğenisini toplayabilmiş değil. Geçmiş yıllardan süregelen Internet Explorer’in lanetinin Edge üzerinde olduğunu söylemek mümkün. Edge Kasım ayı itibariyle küresel pazar payını yüzde 12.8’e kadar çıkarabildi.

Edge Yeniden Geliştiriliyor

Edge Yeniden Geliştiriliyor

Microsoft tarayıcı konusundaki inadından vazgeçmiyor. Bilindiği üzere şirket Edge tarayıcısını Google ile iş birliği yaparak Chromium tabanlı olarak yeniden geliştiriyor. Yapılan bu iyileştirme sonrası kullanıcıların Edge tarayıcısına olan bakış açısı nasıl olur merak konusu. Kimi uzmanlar Edge’in üst düzey bir kullanıcı deneyimi sunması ile atak yapabileceğini düşünüyor. Şu anda beta sürecinde olan Chromium tabanlı Edge’in önümüzdeki günlerde kararlı sürümünün sunulması bekleniyor.

Microsoft yeniden geliştirilen tarayıcının düşük bellek kullanımı ve yüksek hız sunacağını iddia ediyor. 2019 yılının sonu itibariyle açıklanan oranlar gösteriyor ki Chrome tarayıcısı ezici üstünlüğünü sürdürmeye devam edecek. Tabi burada Android işletim sisteminde Chrome’un varsayılan tarayıcı olarak gelmesinin de büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemek lazım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum