Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google, Chrome’un Mobil Sürümünde Sekmeleri Bir Araya Topluyor

Google, Chrome tarayıcısına yeni özellikler kazandırmaya devam ediyor. Güncelleme ile sekme kullanımı daha başarılı hale getiriliyor.
Google, Chrome’un Mobil Sürümünde Sekmeleri Bir Araya Topluyor
HABER GİRİŞ

Yazılım devi Google çok sayıda ürün ve servisi ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Şirketin en çok ilgi gören uygulamalarından biri ise web tarayıcısı Chrome olmakta. Günümüzde Firefox, Opera, Edge gibi popüler tarayıcılar olsa da Chrome’ın açık ara lider olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırma Chrome’un tüm rakiplerinin toplamından daha fazla kullanıcıya sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Chrome rakipleri ile arasındaki farkı daha da üst seviyelere çıkarmak adına kullanıcı dostu yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Tarayıcı masaüstünde olduğu kadar akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber iOS ve Android kullanıcıları tarafından da en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor. Yazılım devi tarayıcının mobil sürümüne yeni bir özellik daha getirmeye hazırlanıyor.

Chrome Sekme Kullanımı Değişiyor

Chrome Sekme Kullanımı Değişiyor

Kullanılan tarayıcılar artık aynı pencere üzerinden çok sayıda sekme açma deneyimini kullanıcılara sunuyor. Chrome ise önümüzdeki dönemde bu deneyimi daha da kullanıcı dostu bir hale getirmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere tarayıcının mobil sürümünde sekmeler üst üste olacak şekilde gösteriliyor. Sekme kutucuğunun içerisinde kaç pencere açıksa sayı ile gösteriliyor.

Google bu kullanımı basitleştirilmiş bir hale getirmeyi planlıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı özellik sekmelerin birbirinden farklı pencereler halinde aynı ekran içerisinde gösterileceğini işaret ediyor. Geliştiriciler bu sayede Chrome kullanıcılarının sekmeler arasında eskiye nazaran çok daha kolay bir şekilde geçiş yapabileceğini belirtiyor. Arayüze yönelik yapılan iyileştirmeler sekme görünümü ile sınırlı değil.

GCM Yatırım Banner

Chrome Arayüzü Gelişiyor

Chrome Arayüzü Gelişiyor

Ekran görüntülerinde tarayıcının üst bölümünde Google logosuna ve adres satırına yer verilmiş. Burayı kullanarak kullanıcılar doğrudan Google üzerinden arama yapabilecek. Geliştiriciler burada sesli arama yapmaya da imkan tanıyor. Görüntülerde çoklu sekmelerin sütunlar halinde yukarıdan aşağıya sıralandığı görülüyor.

Birbirlerinin üzerinde yer almayacak sekmeler kullanıcılar tarafından görülebilecek ve kolayca yönetilebilecek. Yeni sekme arayüzünün önümüzdeki günlerde Chrome’un kararlı sürümünde yerini alması bekleniyor. Şu an için test kullanıcıları için sunulan Canary ya da Chrome Dev araçları üzerinden bu deneyimi yaşamak mümkün. Google diğer yandan önümüzdeki günlerde yavaş açılan internet sitelerini göstermek adına chrome’a yeni bir bildirim sistemi getirmeyi planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın