Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome Kullanıcıları Güvenli Şifre Seçmeye Zorlayacak

Google, Chrome tarayıcısına getireceği özellik ile kullanıcılardan güvenli şifreleri seçmelerini isteyecek.
Google Chrome Kullanıcıları Güvenli Şifre Seçmeye Zorlayacak

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, milyonlarca kullanıcıya ulaşan çok sayıda ürün ve servis ile çok büyük bir kitleye ulaşıyor. İnternet tarayıcısı arayışında olanların ilk seçeneği olan Chrome, tüm pazarın yüzde 70’inden fazlasını kontrol ediyor. Google bu kitleyi artırmak ve daha iyi bir deneyim sunmak adına Chrome tarayıcısına sürekli yeni özellikler sunmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Chrome geliştirici ekibinin hızlı internet sayfalarını belli edecek bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Son dönemde Microsoft’un Chromium altyapısı üzerine kurduğu Edge tarayıcısı yükselişi ile dikkat çekiyor ve Google sahip olduğu gücü kaptırmak istemiyor.

Web tarayıcıları kullanıcıların girdikleri platformlara ev sahipliği yapıyor. Belirlenen şifrelerin yeterli güvenlik gereksinimlerini karşılamaması halinde büyük veri ihlalleri yaşanabiliyor. Chrome bu gibi durumların önüne geçmek adına yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Chrome’a Şifre Kontrolü Geliyor

Chrome’a Şifre Kontrolü Geliyor

Google Chrome’un test edilen özelliklerinin ulaşılabildiği Canary sürümünde yeni bir özelliğe rastlandı. Şifre Zayıflık Kontrolü adı verilen özellik kullanıcıları güvenli olmayan şifrelere karşı koruyacak. Pek çok kişi doğum tarihi ya da ardışık sayıların yer aldığı şifreler belirleyebiliyor ve bu veriler hackerlar tarafından kolayca kırılabiliyor. Google ekibinin üzerinde çalıştığı özellik Chrome’un Mac, Windows, Linux ve Chrome OS işletim sistemlerinde kullanılabilecek.

Kullanıcılar özelliği aktif ettiğinde Chrome tüm şifreleri kontrol edecek ve bilgilendirme yapacak. Microsoft’un Edge tarayıcısı geçtiğimiz günlerde bir güncelleme almış ve kullanıcıları daha önce ele geçirilmiş şifreler konusunda uyarmaya başlamıştı. Benzer bir özellik önümüzdeki günlerde Chrome tarayıcısında yer alacak ve kullanıcılar güçlü şifre üretmeye teşvik edilecek.

Şu an için bu özelliği Canary sürümünde kullanmak mümkün. Chrome Canary sürümünde adres çubuğuna chrome://flags yazıp arama bölümüne Passwords weakness check yazmak gerekiyor. Bu bölümdeki ‘Default’ seçeneğini ‘Enable’ yaparak kullanıcılar ilgili özelliği aktifleştirebilir.

Drive’da Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Drive’da Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Yazılım devi Chrome’a yönelik yeni güvenlik önlemleri üzerinde çalışırken, Drive platformunda bir açık tespit edildi. Google’ın yaygın olarak kullanılan bir diğer hizmeti Drive, kullanıcı verilerini riske atacak bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. Yapılan araştırmada Drive’ın ‘sürümleri yönet’ bölümü içerisinde bu açık tespit edildi. Bu açık sayesinde saldırganlar kullanıcı verilerine ulaşabiliyor ve bunları zararlı dosyalar ile değiştirebiliyor.

Drive dosyanın aynı türde olup olmadığını kontrol etmediği ve dolayısıyla dosyaların kolaylıkla değiştirebildiği belirtiliyor. Chrome tarayıcısının da Drive’dan indirilen dosyaları otomatik olarak güvenli kabul etmesi, güvenlik ihlallerine davetiye çıkarıyor. Kullanıcılara yeni belge güncellemesine dair bir bildirim gönderiliyor ve virüslü dosya cihazlara indiriliyor.

Araştırma ekibinde bulunan isimlerden A. Nikoci, konuyla ilgili Google’ı bilgilendirdiklerini söyledi. Uzmanlar bu virüsten etkilenmemek için kullanıcıların antivirüs korumalarından yararlanmalarını öneriyor. Ayrıca Drive üzerinden bilinmeyen dosyaların indirilmemesi gerektiği belirtiliyor. Geçmiş dönemde Google Drive ve iCloud gibi bulut platformlarda binlerce kullanıcıyı etkileyen veri ihlalleri yaşanmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum