Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome Kullanıcıları Çalınan Şifrelere Karşı Uyaracak

Google Chrome, iOS ve Android sürümlerinde kullanıcıları şifre güvenliğine yönelik uyarmaya hazırlanıyor.
Google Chrome Kullanıcıları Çalınan Şifrelere Karşı Uyaracak

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome günümüzde en çok kullanılan araçların başında geliyor. Kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’sinin tarayıcı seçimi Chrome oluyor. Sayı olarak tarayıcıyı kullanan kişilerin 3.5 milyara ulaştığı tahmin ediliyor. Yazılım devi sunduğu deneyimi iyileştirmek adına tarayıcısını sürekli geliştiriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde iOS 14 kullanıcıları için bir açıklama yapmış Chrome’u tercih etmelerini önermişti.

Günümüzde internet tarayıcılarının güvenlik seviyesi büyük önem teşkil ediyor: Google belirli zaman aralıkları ile yayınladığı güncellemelerde güvenliğe yönelik iyileştirmelerini sürdürüyor. Son olarak iOS ve Android kullanıcıları için yeni bir güvenlik aracının geleceği açıklandı. Bu araç ile şifreleri ele geçirilen kişiler Google tarafından uyarılacak. Bu sayede hesaplar çalınmadan şifrelerin değiştirilmesi söz konusu olabilir.

Chrome için Yeni Güvenlik Araçları Geliyor

Chrome için Yeni Güvenlik Araçları Geliyor

Google Chrome masaüstünde olduğu kadar iOS ve Android platformlarında da yaygın olarak kullanılan bir tarayıcı. İnsanlar girdikleri sitelerde ya da kendi tarayıcı hesaplarında şifreleri senkronize edebiliyor. Bu şifreler bazen üçüncü kişilerin eline geçiyor ve veri ihlalleri yaşanabiliyor. Google bu gibi durumların önüne geçmek adına Android ve iOS kullanıcılarını uyaracak bir sistem geliştirdiğini duyurdu.

Şirket kullanıcı şifrelerinin sızması durumunda bir bağlantı içeren uyarı gönderecek. Kullanıcılar bağlantıya tıklayarak kolayca şifrelerini değiştirebilecek. Yazılım devi bu özelliği Chrome 86 sürümü ile sunmayı planlıyor. Google’ın güvenlik önlemleri bununla da sınırlı kalmıyor. Şirket isteyen kullanıcılara biyometrik doğrulama seçeneklerini sunacak.

Halihazırda telefonlarda Face ID ya da Touch ID doğrulama araçları kullanılıyor. Chrome 86 sürümünde bu güvenlik araçları kullanılabilecek. Bu seçenekler iOS için sunulacak. Android tarafında ise Genişletilmiş Güvenli Gezinme adlı bir araç sunulacak. Bu araç sayesinde zararlı yazılımlara karşı daha etkin bir koruma sağlanacak. Şirketten yapılan açıklamada bu özelliği kullanan kişilerin phishing saldırılarına yüzde 20 oranında daha az yakalandığı vurgulanıyor.

Son olarak Android ve masaüstü için HTTPS sayfalarda yerleştirilen güvenli formlar doldurulurken uyarı mesajı gönderilecek. Bu sertifikaya sahip olmayan siteler uzun zamandır Chrome tarafından ‘Güvenli Değil’ etiketi ile açılıyor. Google’ın tüm bu özellikleri geliştirme aşamasında ve ilerleyen günlerde Chrome 86 sürümü ile yayınlamayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum