Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome Kullanıcı Sayısı ile Rakiplerine Karşı Hakimiyetini Artırıyor

Yazılım devi Google’ın popüler tarayıcısı Chrome’un pazar payında lider olduğu biliniyor. Son veriler tarayıcının rakipleri ile arasındaki farkı artırmaya devam ettiğini ve kullanıcı sayısını artırdığını gösteriyor.
Google Chrome Kullanıcı Sayısı ile Rakiplerine Karşı Hakimiyetini Artırıyor

İnternet kullanımının güvenli bir şekilde sağlanması adına tarayıcılara büyük iş düşüyor. Kullanıcılara sunulmuş çeşitli tarayıcı seçenekleri mevcut. Başta Google Chrome olmak üzere Firefox, Edge ve Opera gibi pek çok tarayıcı ile kullanıcılar internet ağına bağlanma imkanı buluyor. Google’ın geliştirdiği Chrome sürekli yeni güncelleme ve özellikler donatılıyor. Geçtiğimiz günlerde Chrome 76 sürümünü yayınlayan yazılım devi, sürekli kendisine olan ilgiyi artırmayı başarıyor.

Belirli zaman aralıkları ile kullanıcıların eğilimlerini ortaya çıkan çeşitli araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. İnternet tarayıcılarının kullanım oranlarına dair pek çok araştırma mevcut. Bu veriler ışığında geliştiriciler tarayıcılarına yeni özellikler ekliyor ve yol haritalarını belirliyor. Uzun yıllardır Chrome’un pazarda büyük paya sahip olduğu biliniyor. NetMarketShare tarafından yapılan araştırma Chrome’un pazar payını artırdığını gösteriyor.

Chrome Pazar Payını Artırdı

Chrome Pazar Payını Artırdı

Bilindiği üzere uzun zamandır Google Chrome dünya genelinde açık ara en çok kullanıcıya sahip. Bu durum sonrası şirket tarayıcısını sürekli geliştiriyor ve daha iyi bir kullanım deneyimi ile bu sayıyı arttırmanın peşinde koşuyor. Daha önceki araştırmalarda Chrome’un tüm tarayıcılar arasında yüzde 66,29 pazar payına sahip olduğunu ortaya koymuştu. Bu yüzde diğer tüm tarayıcıların toplamından daha fazla Chrome kullanıcısı olduğunu bize gösteriyor.

Yapılan son araştırma Chrome’un bu yüzdeyi daha da artırdığını gösteriyor. NetMarketShare’in raporuna göre Chrome kullanım oranını yüzde 68,60’a çıkarmayı başardı. Bu değişim diğer tarayıcıların kullanım oranına negatif olarak yansıyor. Pazarın ikinci sırasında Firefox bulunuyor ve hafif bir düşüş yaşayarak payını yüzde 8,34 olduğu belirtildi.

Microsoft’un ısrarlar üzerinde çalıştığı ve Windows 10 işletim sisteminde yüklü olarak gelen Edge ise yüzde 5,80 kullanım oranına sahip. Dünyanın en çok kullanılan işletim sisteminde yüklü olarak gelen Edge tarayıcısının pazar payının düşüklüğü Microsoft’un şapkayı önüne koyması gerektiğini gösteriyor.

Microsoft, Edge’i Geliştirmeye Devam Ediyor

Microsoft, Edge’i Geliştirmeye Devam Ediyor

Yazılım devinin büyük umutlarla geliştirdiği ve Windows 10 işletim sisteminde varsayılan tarayıcı olarak yayınladığı Edge’in kullanım oranı halen çok düşük seviyelerde. Ancak şirketin tarayıcıdan ümidi kesmediği bir gerçek. Daha önce Chrome ile aynı tabana sahip Chromium tabanıyla Edge tarayıcısının yeniden yaratıldığı gündeme gelmişti. Bu şekilde Edge’in performansının çok daha yüksek seviyeye çıkarılması planlanıyor.

Microsoft, Edge üzerinde titizlikle çalışmaya devam ediyor. Chromium altyapısının Linux desteğine sahip olduğu biliniyor. Ancak buna rağmen Edge tarayıcısının Linux için geliştirdiğine dair Microsoft’tan bugüne kadar herhangi bir açıklama gelmedi.

Şu an için Edge’in inceleme ve geliştirme sürümleri indirilebilir durumda.  Chrome ile aynı altyapıya sahip olarak geliştirilen Edge tarayıcısının kararlı sürümünün ne zaman yayınlanacağı ise belirsizliğini koruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum