Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome Sitelerden Gelen Kötü Amaçlı Bildirimleri Engelleyecek

Google Chrome tarayıcısı kullanıcılar için risk oluşturan bildirimlere karşı harekete geçiyor.
Google Chrome Sitelerden Gelen Kötü Amaçlı Bildirimleri Engelleyecek

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Popüler tarayıcı toplam pazarın yüzde 70’ine hakim durumda. Chrome’un başlıca rakipleri arasında Edge, Firefox ve Opera gibi tarayıcılar yer alıyor. Google geçtiğimiz günlerde güvenlik odaklı özelliklerin öne çıktığı Chrome 83 sürümünü yayınlamıştı.

Yazılım devi tarayıcının bir sonraki sürümüne getireceği yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Geliştirilen araçlar kullanıcıların tarayıcı deneyimini daha üst seviyeye çıkarmak adına sunuluyor. Bilindiği üzere son dönemde internet sitelerinin büyük bölümü kullanıcılara bildirim gönderiyor.

Bu bildirimler için ilk etapta kullanıcıların izin vermesi gerekiyor. Ancak bazı internet siteleri bu bildirimleri kötüye kullanabiliyor. Google bu gibi siteleri bir sonraki Chrome sürümünde kara listeye almaya hazırlanıyor.

Bildirimleri Kötüye Kullanan Siteler Tespit Edilecek

Bildirimleri Kötüye Kullanan Siteler Tespit Edilecek

Kullanıcılara bildirim gönderen sitelerin bu aracı kötüye kullanması halinde Google tarafından tespit edilecek. Bu sitelerden gelen bildirim istekleri otomatik olarak engellenecek ve siteler kara listeye alınacak. Yazılım devinin ürün yöneticisi PJ McLachlan konuyla ilgili açıklamasında, “Kötüye kullanılan bildirim pencereleri Chrome hakkında kullanıcılardan en sık aldığımız şikayetler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Google yöneticisine göre bu bildirimler iki kategori altında toplanıyor. Bunlardan birisi izin isteklerine yönelik olmakta. Bu şekilde kullanıcılar tek bir izin ile daha fazla bildirime izin vermiş oluyor. Diğer sorun ise bildirim sorunları olmakta. Bu izinler kullanıcıları dolandırıcılara karşı açık hedef haline getiriyor.

Bir sonraki sürüm olan Chrome 84 ile bu bildirimlere yönelik daha etkin bir koruma sağlanacak. Kullanıcılara sorunsuz bir şekilde bildirim gönderen sitelere herhangi bir yaptırım uygulanmayacak. Ancak kötüye kullanım yaptığı tespit edilen site yöneticilerine e-posta ile uyarı yapılacak.

30 gün içerisinde yeni bir düzenleme yapılmaması halinde bu siteler kara listeye alınmış olacak. Site yöneticileri bu süre içerisinde Google’a yeni bir değerlendirme yapması için başvuruda bulunabilecek.  Google’ın Chrome 84 sürümünü Temmuz ayı içerisinde kullanıcılara sunması bekleniyor. Yazılım devinin son dönemde Chrome’un güvenliğine yönelik güncellemelerine ağırlık verdiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum