Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome için Hata Kodlarını Gösterecek Özellik Geliyor

Google, Chrome tarayıcısı için kullanıcı dostu yeni bir özelliği test etmeye başladı.
Google Chrome için Hata Kodlarını Gösterecek Özellik Geliyor

Yazılım devi Google’ın dünya genelinde en çok ilgi gören servisleri arasında Chrome tarayıcısı yer alıyor. Pazarda Firefox, Opera, Edge gibi alternatifler yer alsa da Chrome’un kullanıcı sayısı itibariyle hepsininin toplamından çok daha yüksek bir kitleye ulaştığı biliniyor. Google bu başarısını sürdürmek adına Chrome tarayıcısını yeni özellikler ile güncellemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde test edilen bir özellik ile Android sürümüne sekme yönetimini kolay hale getiren bir arayüzün geliştirildiği ortaya çıkmıştı.

Bilindiği üzere kullandığımız uygulama ve servislerde çoğu zaman çeşitli hatalar ile karşılaşıyoruz. Kimi yazılımlar bu hatanın sebebini belirli yollar ile açıklarken kimisi ise herhangi bir ipucu vermiyor. Örneğin Windows işletim sisteminde çıkan hata ekranlarının altında bir kod yer alır. Bu da kullanıcıların karşılaştığı hataların sebebi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bu özelliğin bir benzerini Google, Chrome tarayıcısı için test etmeye başladı.

Chrome Hata Kodlarını Gösterecek

Chrome Hata Kodlarını Gösterecek

Windows işletim sistemlerinin mavi renkteki hata renkleri meşhurdur. Bu ekranda muhakkak bir hata koduna yer veriliyor. Buradan esinlenen Google, Chrome tarayıcısı için de benzer bir çözüm düşünmüş. Kullanıcılar tarayıcının ekranında herhangi bir hata ile karşılaştıklarında bu hatanın sebebi hakkında bilgi alabilecekleri bir kod ile karşılaşacak. Burada amaçlanan şey kullanıcıların kodlar üzerinden arama yaparak çözüm arayışını daha kolay bulmaları oluyor.

Google yeni özelliği için geçtiğimiz Kasım ayından itibaren çalışmalara başladı. Test edilen özelliklerin yer aldığı Chrome Canary sürümünde bu hata kodlarını görmek mümkün. Chromium proje kaynak kodu çerçevesinde şu ana kadar tarayıcı için yapılandırılmış 137 kaynak kodunun olduğu görülüyor. Hata kodlarının tam listesine bu adresten ulaşılabiliyor. Bu hata kodları arasında tarayıcıdan kaynaklanan sorunlardan işletim sisteminde ortaya çıkabilecek durumlara kadar pek çok seçeneğe rastlamak mümkün.

Google’ın şu sıralar test ettiği özelliğin Chrome 81 sürümü ile tüm kullanıcılara dağıtılması bekleniyor. Bu özelliğin şu sıralar Microsoft tarafından Google iş birliği ile geliştirilen Chromium tabanlı Edge tarayıcısında da yer alacağı tahmin ediliyor. Google’ın önümüzdeki süreçte Chrome tarayıcısı için pek çok yeni özellik ile kullanıcıların karşısına çıkacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum