Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome Güvenli Olmayan Siteleri Artık Bildirecek!

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome, önümüzdeki aylardan itibaren adres çubuğunun yanında duran ‘güvenli’ ibaresini kaldırmaya hazırlanıyor.
Google Chrome Güvenli Olmayan Siteleri Artık Bildirecek!

Son yıllarda milyonlarca kişi tarafından en çok kullanılan internet tarayıcılarının başında Google’ın geliştirdiği Chrome gelmektedir. Chrome’u kullananların bildiği üzere, internette gezinti yapıldığı esnada bazı sitelerin adres çubuğunda ‘güvenli’ ibaresi yer almaktadır. Chrome bu ibareyi HTTPS protokolüne sahip siteler için belirtmektedir.

Popüler internet tarayıcısı bu uyarı şeklini Eylül ayından itibaren tersine çevirmeyi planlıyor. Bir süre önce arayüzünde değişiklik sinyali veren internet tarayıcısı Chrome, bundan böyle HTTPS protokolüne sahip sitelerin yanında sadece bir kilit simgesi belirtecek ve ‘güvenli’ açıklamasına yer vermeyecek.

Chrome HTTPS’i Varsayılan Olarak Görecek

Google Chrome’un yapacağı söz konusu bildirim değişikliği ile aslında, tüm internet sitelerinin HTTPS protokolüne sahip olması gerektiğini vurgulamış oluyor. Yeni özelliğe ise geliştirme aşamasında olan Chrome 69 sürümü ile geçilmesi bekleniyor.

Google’a ait yetkili kaynaklardan gelen açıklamalara göre tarayıcıdaki trafiğin büyük kısmının HTTPS protokolü ile sağlandığını belirterek, kullanıcıların karşısına ‘güvenli’ ibaresini çıkarmaya gerek olmadığını belirtiyor. Bu durumun aksine HTTP protokolüne sahip internet sitelerini Chrome, güvenli olmadıklarını belirtecek.

Kullanıcılar için Zorluk Teşkil Edebilir

Her ne kadar günümüzdeki pek çok sitenin HTTP protokolüne sahip olduğu için Chrome’un ‘güvenli’ ibaresini eklemesi gereksiz gibi görünse de, bazı kullanıcılar için bu durumu anlaması zaman alabilir. Girdikleri sitelerin adres çubuğunda ‘güvenli’ açıklamasını görmeyen kullanıcılar yanlış bir yere girdiklerini düşünebilirler.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, Chrome’un güvenli siteleri bildirmek yerine HTTP protokolüne sahip olan siteleri güvensiz olarak bildirmesi oluyor. İnternette her geçen gün gerçekleşen yeniliklere, birbirleri ile rekabet halinde olan tarayıcıların da ayak uydurduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum