Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Chrome Form Doldurma Aracının Güvenli Seviyesini Artırıyor

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome’a güvenlik odaklı yeni bir özellik geliyor.
Google Chrome Form Doldurma Aracının Güvenli Seviyesini Artırıyor
Yorum

İnternet tarayıcıları kullanıcıların güvenliğine yönelik yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Dijital mecralarda siber saldırıların sürekli artıyor olması tarayıcıların güvenliğini daha önemli bir hale getiriyor. Chrome, Edge, Firefox, Opera gibi başlıca tarayıcılar güvenlik ve gizlilik odaklı özellikler kazanmaya devam ediyor.

İnternet tarayıcı pazarında yüzde 70 pay ile Chrome takiplerinden açık ara önde durumda. Google milyonlarca kullanıcısı olan tarayıcısını sürekli yeni özellikler ile donatıyor. Geçtiğimiz günlerde Chrome için gelecek güncelleme ile dizüstü bilgisayarların pil ömrünün uzayacağı açıklanmıştı. Bunun yanı sıra son dönemde güvenlik ve gizlilik odaklı güncellemelere de ağırlık verilmiş durumda.

Bilindiği üzere tarayıcıda kullanım kolaylığı sağlamak adına form doldurma aracı bulunuyor. Buraya girilen veriler, internet sitesine tekrar girildiğinde otomatik olarak dolduruluyor. Google bu aracını daha güvenli hale getirecek bir özellik üzerinde çalışıyor.

Google Güvenli Olmayan Sitelere Karşı Uyaracak

Google Güvenli Olmayan Sitelere Karşı Uyaracak

Kullanıcılar bir internet sitesine giriş yaptığı zaman şifre gibi kişisel verileri Chrome tarafından otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Böylelikle aynı siteye tekrar girildiğinde form verileri otomatik olarak dolduruluyor ve kullanıcılara kolaylık sağlanıyor. Ancak yapılan incelemelerde bu özelliğin güvenlik açısından riskli olduğu saptandı. Chrome artık bu verileri otomatik olarak doldurmayacak. Google artık kullanıcıya bu konuyla ilgili uyarı verecek.

Yani o site güvenilir değilse otomatik form doldurma aracı çalışmayacak. Google ilgili sitelerle ilgili uyarısında, “Bu formdaki veriler güvenli olmayan bir bağlantıyla gönderiliyor. Bu form güvenli olmayan bağlantı üzerinden iletilecek, bu da verilerinizin (örneğin şifreleriniz, mesajlarınız ya da kredi kartı bilgileriniz) bu siteye gönderilmeleri halinde açığa çıkmasına neden olabilir.” ifadelerine yer verecek.

Siber Saldırı Oranları Sürekli Artıyor

Siber Saldırı Oranları Sürekli Artıyor

Verilerinin kaydolmasını isteyen kullanıcılar yine isteğe bağlı olarak bu özelliği kullanabilecek. Site yöneticileri ise kendi sayfalarının işaretlenip işaretlenmediğini adres çubuğuna chrome://flags yazarak görebilecek. Google’ın #Disable Autofill adıyla geliştirdiği bu özelliğin ilerleyen günlerde Edge ve Firefox gibi diğer tarayıcılarda da kullanıma sunulması bekleniyor.

Yapılan araştırmalar siber saldırıların her geçen gün daha da arttığını gösteriyor. Çeşitli yöntemler ile kullanıcıların kişisel verileri ele geçiriliyor ve bu bilgiler başka mecralarda para karşılığı satışa çıkarılıyor. Araştırmalarda en çok kullanılan saldırı yöntemler arasında kimlik avı, sosyal mühendislik, sözlük saldırısı yer alıyor.

Kötü niyetli kişilere karşı tarayıcıların bu gibi özellikler ile güncellenmesi kullanıcı güvenliği açısından oldukça önemli. Google geçtiğimiz günlerde Chrome’a sitelerden gelen kötü amaçlı bildirimleri engelleyecek bir özellik üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu