Yatırım yapmaya başla!

Google, Chrome için Geliştirilen Eklentilere Yeni Kurallar Getiriyor

Yazılım devi Google’ın popüler tarayıcısı Chrome’da çalışan eklentilerin izinsiz veri toplanmasının engelleneceği açıklandı.
Google, Chrome için Geliştirilen Eklentilere Yeni Kurallar Getiriyor

Google’ın geliştiricisi olduğu Chrome, dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcı olarak biliniyor. Milyonlarca kişiye internete ulaşım imkanı sağlayan Chrome için çok sayıda üçüncü parti eklenti mevcut. Bu eklentiler sayesinde internet ortamında yapılması istenen pek çok farklı işlem yapmak mevcut. Eklentilerden bazıları kullanıcıların bazı özel bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla kullanıcı gizliliği büyük önem arz ediyor.

Ancak Chrome uygulama mağazasında binlerce eklenti yer alıyor. Bu eklentilerden bazılar kullanıcıların aleyhine işler yapabiliyor. Durumun farkında olan Google yetkilileri, Chrome kullanıcıları için daha güvenli bir deneyim sunmak adına uygulama geliştiricilere yönelik yeni kararlar aldı.

Chrome Eklentileri için Yeni Güvenlik Önlemleri

Chrome Eklentileri için Yeni Güvenlik Önlemleri

Chrome tarayıcısına indirilen üçüncü parti uzantıların büyük bölümü kullanıcılardan bazı taleplerde bulunuyor. Bu bilgiler arasında iletişim ve konum bilgileri gibi hassas veriler mevcut. Google’ın almış olduğu karar gereği, eklentiler artık kullanıcılardan izinsiz bir şekilde veri toplayamayacak. Şirket “Minimum izin” adı altında açıkladığı yeni politika kapsamında, eklentinin çalışmasına yetecek kadar veri toplamasına izin verecek.

Şirketin bu kararı almasında Pixlr gibi popüler uygulamaların doğrudan Google Drive hesaplarına ulaşması gibi durumlar yer alıyor. Şirket bununla beraber Project Strobe adında yeni bir projenin startını verdi. Proje kapsamında eklentiler yapılacak her bir işlem için kullanıcılardan ayrı izin almak durumunda.

Yeni Kurallar için Önceden Haber Verilecek

Yeni Kurallar için Önceden Haber Verilecek

Google, uygulama geliştiriciler için 90 gün önceden yeni kurallarına dair bilgilendirmede bulunacak. Yeni güvenlik politikasının bu yılın sonbahar aylarında uygulanmaya başlanması bekleniyor. Süreç başlayana kadar gerekli düzenlemeleri yapmayan eklentiler, Chrome web mağazasından uzaklaştırılacak. Daha önceden indirilmiş olan eklentiler ise çalışmaz hale gelecek.

Chrome web mağazasında 180 binden fazla eklenti mevcut. Bu eklentilerin bazıları kullanıcılar için vazgeçilmez olmakta. Ancak güvenlik ihlali yapan eklentiler için yeni düzenlemeler yapılıyor olması sevindirici. Chrome’un güvenlik adına yapacağı yenilikler, kullanım deneyimine pozitif etki edecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum