Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome’un Bilgisayarı Zararlı Yazılımlara Karşı Taradığı Ortaya Çıktı!

Siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Chrome’un bilgisayarınızdaki tüm verileri taradığını ileri sürdü.
Google Chrome’un Bilgisayarı Zararlı Yazılımlara Karşı Taradığı Ortaya Çıktı!

Google’un web tarayıcısı Chrome, dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarının başında geliyor. Öyle ki Chrome’un gün geçtikçe bir tarayıcıdan daha fazlası olmak için çalıştığına tanık oluyoruz. Biz Chrome üzerinden internette gezinirken programın arka planda başka işlemler yaptığı ortaya çıktı.

Güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Google Chrome’un bilgisayardaki tüm dosyaları taradığını belirtti. Arka planda çalışan tarayıcı işletim sisteminiz üzerinde bulunan tüm dosyaları kontrolden geçiriyor ve elde ettiği verileri Google’a gönderiyor.

Amaç Bilgisayarı Zararlı Yazılımdan Korumak

Shortridge’nin yaptığı açıklamaya göre dünyanın en popüler tarayıcısı Chrome, işletim sistemi üzerinde bulunan tüm klasörleri düzenli olarak tarıyor. Tabi bu durum gizliliğe önem veren kullanıcıları rahatsız etmiş durumda.

Ancak Chrome’un yapmış olduğu bu taramanın amacının ise bilgisayarı zararlı yazılımlara karşı korumak olduğu belirtiliyor. Chrome’un buradaki amacı gizli veri sızdırmaktan ziyade tarayıcıya saldırma ihtimali bulunan yazılımları keşfetmek ve bu verileri Google’a göndermek.

‘Google Daha Şeffaf Olmalıydı’

Siber güvenlik uzmanı yaptığı açıklamada Chrome’un bu işlemleri yaparken daha şeffaf olması gerektiğini belirtiyor. Gizlilik endişesi bulunan kullanıcıları da düşünerek durumu en baştan açık bir şekilde ifade etmesi gerektiğini belirten Shortridge, “Bu, Windows kullanıcıları için Chrome’da önemsiz olmayan bir değişiklikti. Bu yüzden Google, Cleanup’in niyetlerini ve nasıl çalıştığını daha iyi açıklamalıydı” ifadelerine yer verdi.

Chrome bilgisayar üzerindeki tarama işlemi gerçekleştirirken Chrome Cleanup Tool aracını kullanıyor. Anti-virüs yazılımı olan ESET’in çekirdeğini kullanan Chrome, işletim sisteminde yapmış olduğu taramalarda herhangi bir zararlı yazılıma rastladığı takdirde durumu hemen Google’a bildiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum