Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Chrome 76 Sürümünde Flash ve Gizli Pencere Dokunuşları Öne Çıkıyor

Yazılım devi Google, popüler tarayıcısının son sürümü Chrome 76’yı yayınladı. Yeni sürümde Flash desteği ve Gizli Pencere ile ilgili yeni kararlar alındı.
Google’ın Chrome 76 Sürümünde Flash ve Gizli Pencere Dokunuşları Öne Çıkıyor

Google’ın geliştiricisi olduğu Chrome, bugün itibariyle dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı konumunda. Rakipleri olan Edge, Opera ve Firefox’un toplamından daha fazla kullanıcı sayısına sahip olan Chrome, her geçen gün kullanıcı deneyimine yönelik yeni özellikler ile donatılmaya devam ediyor. Tarayıcının yeni sürücüm Chrome 76’nın bir süredir beta süreci devam ediyordu. Google bugün itibariyle kararlı sürümü kullanıcılara dağıtmaya başladı.

Chrome 76 yine diğer yeni sürümlerde olduğu gibi farklı özellikler ile karşımıza geliyor. Bu özelliklerden en dikkat çekeni ise Flash uygulaması yönünde oldu. Google’ın son Chrome sürümlerinde flash uygulamasına karşı tavrı katılaşmaya başlamıştı. Şirket yeni sürüm ile Adobe Flash uygulamasını pasif olarak kullanıma sundu. Önümüzdeki yıl bu desteğin tamamen sonlanması bekleniyor.

Chrome 76 Yayınlandı

Chrome 76 Yayınlandı

Dev tarayıcının son sürümü Chrome 76, bugün itibariyle Google tarafından kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Beta sürecine dair gelen haberlerde Google’ın Flash eklentisine dair yeni kararlar alması bekleniyordu. Şirket Flash uygulamasına verdiği desteği 2020 yılında sonlandıracak. Bu sürümde ise şimdiden Flash desteğinin ufaktan fişinin çekilmeye başladığını görüyoruz. Yeni sürümde Adode Flash eklentisi varsayılan ayarlarda pasif durumda geliyor.

Dikkat çeken özelliklerden bir diğeri ise Gizli Mod olarak kullanılan pencereye yönelik. Gizli pencereyi kullananlar denk gelmiştir bazı internet siteleri barındırdıkları içerikler için kullanıcılardan abone olmalarını talep ediyor. Abone olmayan kullanıcılar içeriğe ulaşamıyor ve engel ile karşılaşıyor. Gizli Mod artık bu durumun önüne geçecek. Artık bu pencere ile kullanıcılar söz konusu içeriklere rahatlıkla ulaşabilecek ve herhangi bir engel ile karşılaşmayacak .

Adobe Flash’ın Fişi Çekiliyor

Adobe Flash’ın Fişi Çekiliyor

Chrome’un geliştiricisi Google, daha önce 2020 yılı itibariyle Flash uygulamasına hiçbir şekilde destek vermeyeceğini açıklamıştı. Ancak bu döneme kadar geçen süreçte uygulamanın fişi çekilmeye başladı bile. Chrome 76’da Flash eklentisi varsayılan ayarlarda kapalı olarak gelecek. Ancak halen eklentinin tarayıcının üzerinde bulunduğunu belirtelim. Kullanıcılar istedikleri takdirde bu uygulamayı aktif hale getirebilirler.

Chrome’da pasif durumda bulunan Flash eklentisini aktifleştirmek için adres çubuğuna chrome//flash yazarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Google, Chrome’un yeni sürümünü tüm kullanıcılara şu sıralarda dağıtıyor. Henüz tarayıcısı güncellenmemiş olan kullanıcılar adres çubuğuna chrome://chrome yazarak bu işlemi manuel olarak gerçekleştirebilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum