Yatırım yapmaya başla!

Google Casusluk ve Reklam İhlali Yapan Çok Sayıda Uygulamayı Play Store’dan Kaldırdı

Android mağazası Play Store’da kural ihlali yaptığı tespit edilen 60’tan fazla uygulama Google tarafından kaldırıldı. Uygulamaların kaldırılma sebepleri arasında kullanıcıları izinsiz takip etmek ve reklam kurallarını ihlal etmek yer alıyor.
Google Casusluk ve Reklam İhlali Yapan Çok Sayıda Uygulamayı Play Store’dan Kaldırdı

Google’ın dev mağazası Play Store, kullanıcıların istekleri doğrultusunda binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Milyonlarca Android kullanıcısının uygulama desteği sağladığı mağaza Play Protect koruması ile kontrol ediliyor. Geliştiricilerin uygulamalarını yayınladığı mağazalarda topluluk kurallarını ihlal ettiği tespit edilen çok sayıda yazılıma rastlamak mümkün oluyor.

Google ise kendisine gelen geri bildirimler sonucu bu uygulamaların gözünün yaşına bakmıyor. Kullanıcı güvenliğini gözeten yazılım devi, son olarak yine çok sayıda uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Uygulamaların bir kısmının kullanıcıları izinsiz takip ettiği tespit edilirken bir kısmının ise reklam politikasını ihlal ettiği belirtildi.

Play Store’da Uygulamalar Kaldırıldı

Play Store’da Uygulamalar Kaldırıldı

Play Store’da kural ihlali yaptığı gerekçesiyle uzaklaştırılan uygulamalara yenileri eklendi. Güvenlik şirketi Avast’ın tespit ettiği 7 uygulamanın kullanıcıları izinsiz bir şekilde takip ettiği belirtildi. Casusluk faaliyeti yürüten 7 uygulamanın toplamda 130 bini aşkın indirme sayısına ulaştığı belirtildi. Aynı geliştirici tarafından Play Store’da yayınlanan 7 uygulama Google tarafından uzaklaştırıldı.

Google tarafından casusluk yaptığı gerekçesiyle uzaklaştırılan uygulamalar şu şekilde:

  • Track Employees Check Work Phone Online Spy Free
  • Spy Kids Tracker
  • Phone Cell Tracker
  • Mobile Tracking
  • Spy Tracker
  • SMS Tracker
  • Employee Work Spy

Listedeki uygulamalar cihaza kurulduktan sonra kendisine ait hiçbir ize rastlanmıyor. Arka planda sessiz bir şekilde çalışan uygulamalar izinsiz bir şekilde üçüncü kişiler ile konum verisi paylaşıyor. Avast, bu uygulamaların cihazdaki SMS ve çağrı geçmişine dahi ulaşabileceğini açıkladı.

60 Uygulama Reklam İhlali Nedeniyle Kaldırıldı

60 Uygulama Reklam İhlali Nedeniyle Kaldırıldı

Yazılım devinin Play Store’da uyguladığı yaptırımlar bununla sınırlı değil. Şirket Çin’in önde gelen uygulama geliştiricilerinden biri olan CooTek’in yayınladığı 60 uygulamayı daha mağazadan uzaklaştırdı. Geliştiricinin toplamda 230’dan fazla uygulaması bulunuyor ancak bunlardan 60 tanesinin reklam politikalarını ihlal ettiği tespit edildi.

Reklam kurallarını ihlal eden uygulamalar kullanıcılardan çok sayıda şikayet gelmesine neden oldu. Gelen şikayetleri değerlendiren Google, söz konusu reklam gösterimlerinin azaltılmasını geliştirici şirketten talep etti. Reklam gösterimleri azaltıldı ancak uygulamaların üzerinde bulunan BeiTaPlugin adlı bir eklentinin cihazları çalışmaz hale getirdiği ortaya çıktı. Bu durum sonrası Google söz konusu ihlali yapan uygulamaların tamamını Play Store’dan kaldırdı.

Google yetkilileri Play Store’da kural ihlali yapan uygulamalarının gözünün yaşına bakmayacağını belirtiyor. 60 uygulamanın geliştiricisi olan CooTek ile yapılanı doğru bulmuyor. Mağazadan uzaklaştırılmalarına dair gösterilen delilleri yetersiz bulan Çinli geliştirici, uygulamalarının mağazaya yeniden yüklenmesi gerektiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum