Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google Çalışanları Haklarını Savunmak için Sendika Kuruyor

Google çalışanları şirket ile yaşadıkları anlaşmazlıklar sonrasında sendika kurmak için bir araya geldi.
Google Çalışanları Haklarını Savunmak için Sendika Kuruyor

Dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım şirketleri arasında yer alan Google, çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bu denli büyük bir kitleye sahip olan şirketin dünyanın dört bir yanında çalışanları bulunmakta. Bir süredir Google ile çalışanlar arasında çeşitli anlaşmazlıklar yaşanıyor ve taraflar birbirinden karşılıklı taleplerde bulunuyor.

Şirket bünyesindeki 226 mühendis ve bir grup çalışanın sendika kurmak için bir araya geldiği ortaya çıktı. Alphabet Çalışanları Sendikası adıyla kurulacak yapının başında Parul Koul ve Chewy Shaw yer alıyor. Koul ve Shaw, AT&T ve Verizon gibi şirketlerden çalışanları temsil eden bir grup olan Amerika İletişim İşçileri sendikasıyla anlaşma yaptıklarını söylediler.

Sendikaya 226′dan fazla çalışanın katıldığını söylediler. Sendikanın geçici çalışanlar, satıcılar ve müteahhitler de dahil olmak üzere tüm Alphabet çalışanlarına açık olacağı belirtiliyor. Alphabet’in dünya çapınca 130 binden fazla çalışanı bulunuyor ve ilerleyen günlerde sendikaya katılımın artması bekleniyor.

Çalışanlar Sendika için Bir Araya Geldi

Çalışanlar Sendika için Bir Araya Geldi

Kurulan sendikanın yönetim kurulu başkanı ve başkan yardımcıları ortak açıklamalarında, çalışanların seslerini daha net duyurmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Alphabet’in bizi ve içinde yaşadığımız toplumları etkileyen kararlarda, çalışanların söz sahibi olduğu bir şirket olmasını istiyoruz.” diye konuştular.

Bununla birlikte, geleneksel sendikaların aksine, yeni grup sadece sözleşme müzakereleri yapmakla kalmayacak, daha adil bir çalışma ortamını da savunacak. Koul ve Shaw, “Sendikamız, işçilerin ne üzerinde çalıştıklarını bilmelerini ve işlerini taciz, misilleme veya ayrımcılık korkusu olmadan adil bir ücretle yapabilmelerini sağlamak için çalışacak” açıklamasında bulundular.

Google çalışanlarının yarısının genellikle daha düşük maaş, daha az fayda ve daha az istikrara sahip geçici personel, satıcı ve yüklenicilerden oluştuğu belirtiliyor. Son yıllarda çalışanlar ve yöneticiler arasında gerginliklerin arttığı biliniyor. 2018′de Google çalışanları, CEO Sundar Pichai’ye Google ile Pentagon arasındaki ortaklığı sonlandırmasını isteyen bir mektup yazmıştı.

Daha sonrasında dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar , eski Android lideri Andy Rubin için 90 milyon dolarlık bir çıkış paketi de dahil olmak üzere, şirketin cinsel tacizle suçlanan yöneticileri ele almasını protesto etmek için bir yürüyüş düzenlemişti.

Alphabet Çalışanları Desteklediğini Belirtiyor

Alphabet Çalışanları Desteklediğini Belirtiyor

Alphabet’in insan operasyonları direktörü Kara Silverstein, yaptığı açıklamada, şirketin işçilerin çalışma haklarını desteklediğini, ancak grubun belirtilen şikayetlerinin hiçbirine doğrudan değinmediğini iddia ediyor.

Silverstein açıklamasında, “İş gücümüz için destekleyici ve ödüllendirici bir ortam yaratmak için her zaman çok çalıştık. Elbette çalışanlarımız, desteklediğimiz haklara sahipler Ancak her zaman yaptığımız gibi, Tüm çalışanlarımızla doğrudan iletişim kurmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sendikayı kuran Koul ve Shaw ise Google yöneticilerinin engelli ve siyahi gibi azınlık gruplara yönelik ayrımcılık yaptıklarını iddia ederek, çalışanların istismar, ayrımcılık gibi korkulara sahip olmadan adil bir ücret ile işlerini yapabileceklerini söylediler.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum