Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google Çalışanlarına Yönelik Ayrımcılık Yaptığı için Ceza Ödemeyi Kabul Etti

Google, ABD Çalışma Bakanlığı ile yaptığı anlaşma sonucu 3.8 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.
Google Çalışanlarına Yönelik Ayrımcılık Yaptığı için Ceza Ödemeyi Kabul Etti

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve pek çok farklı yerde ofisleri bulunuyor. Binlerce çalışanı bulunan şirket, ayrımcılık yaptığı haberleri ile gündeme geldi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan denetlemede, şirketin istihdam aşamasında adaletsiz davrandığına karar verildi.

Bu durum geçtiğimiz yıllarda Federal Sözleşme Uyum Programları Dairesi tarafından yapılan inceleme sonrası ortaya çıktı. Google ile ABD Çalışma Bakanlığı arasında bu durum sonrası bir anlaşma yapıldı. Şirket mevcut çalışanlara ve daha önceden iş başvurusu yapmış kişilere 2.59 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Google ayrıca, ortaya çıkabilecek olası ücret özkaynak ayarlamalarını ele almak için önümüzdeki beş yıl için yılda 250.000 ABD doları ayırmayı kabul etti. Bu, Google’ın yapacağı toplam ödemeyi 3,8 milyon dolara kadar çıkarıyor.

Google Ceza Ödemek için Anlaştı

Google Ceza Ödemek için Anlaştı

Google‘ın ödeme ve teklif eşitsizliği yaptığı ilk olarak, 2014 ve 2017 yılları arasında Mountain View ve Washington ofislerinde kadın yazılım mühendislerine daha düşük ücret ödediğinin tespit edilmesi sonrası netleşti. Uyum Programları Dairesi, Google’ın San Francisco, Sunnyvale ve Kirkland ofislerindeki kadın ve Asyalı yazılım mühendisliği iş başvurularına yıl boyunca daha düşük maaş oranları teklif ettiğini ve bu durumun 2017’nin Ağustos ayına kadar sürdüğünü saptadı.

Google konuyla ilgili açıklamasında çalışanların kim olduğundan ziyade, yaptıkları işe göre ödeme alması gerektiğine inandığını belirtiyor. İşe alma ve ücretlendirme süreçlerinin adil ve tarafsız hale getirmek için yatırım yapıldığı belirtilen açıklamada, son sekiz yıldır, herhangi bir tutarsızlığı belirlemek ve gidermek için yıllık dahili ücret özkaynak analizi yapıldığına yer verildi.

Firma 2014-2017 denetimlerindeki iddialarla ilgili bu sorunu çözmekten ve çeşitlilik ve eşitliğe bağlı kalmaktan ve çalışanlarımızı ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlayacak şekilde desteklemeye devam etmekten mutluluk duyduğunu açıkladı. San Francisco Federal Sözleşme Uyum Programları Ofisi Bölge Direktörü Jane Suhr ise konuyla ilgili açıklamasında, ABD Çalışma Bakanlığı, Google’ın çözüm görüşmelerine katılma ve erken bir çözüme ulaşma istekliliğini kabul ettiğini belirtti.

Teknoloji endüstrisinin bölgenin en büyük ve en hızlı büyüyen işverenlerinden biri olduğunu vurgulayan Suhr, iş gücünün ne kadar karmaşık veya boyutu ne kadar karmaşık olursa olsun, ayrımcılık yapmama ve eşitliği sağlamak için fırsat eşitliği yasalarını uygulamakta kararlı olduklarını ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum