Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Asistan Üçüncü Parti Uygulamalardan Mesaj Okuma Özelliğine Kavuşuyor

Google Asistan’a son günlerde yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Sesli asistan artık başka mesajlaşma uygulamalarındaki iletileri okuyabilecek.
Google Asistan Üçüncü Parti Uygulamalardan Mesaj Okuma Özelliğine Kavuşuyor
HABER GİRİŞ

Sesli asistanlar akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber iyiden iyiye hayatımıza girmeye başlıyor. Kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan asistanlar, gelen sesli komutlara mantıklı cevap verebiliyor ve söylenen talimatları yerine getirebiliyor. Bilindiği üzere ilk olarak Apple’ın Siri uygulaması tanıtıldı ve tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. Bununla beraber Google Asistan ve Amazon Alexa da adından söz ettiren diğer sesli asistanlar arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Siri kullanıcıları izinsiz dinlemesiyle gündeme geldi ve Apple tarafından incelemeye alındığı duyuruldu. Siri gündeminde bu gelişmeler yaşanırken Google’ın Asistan uygulamasına yeni özellikler gelmeye devam ediyor.

Google’ın son yıllardaki en popüler uygulamalarından biri olan Asistan, geçtiğimiz günlerde sesli mesajların metinlere dönüştürülmesine imkan tanıyan yeni bir özellik ile gündeme gelmişti. Gelen yeni haber ise yine mesaj okuma ile ilgili. Google Asistan’ın üçüncü parti uygulamalarda yer alan mesajlaşları okuyabileceği belirtildi.

Google Asistan Mesajları Okuyacak

Google Asistan Mesajları Okuyacak

Gelişen teknoloji ile beraber mobil cihazların kullanımı çok daha kolay hale geliyor diyebiliriz. Günümüz iletişim dünyasında mesajlaşma uygulamaları büyük yer tutuyor. Bu uygulamalardan başlıcaları arasında WhatsApp, Telegram ve Messenger gibi platformları gösterebiliriz. Google Asistan, şirketin kendi bünyesinde bulunan Android Mesajlar ve Hangouts gibi mesajlaşma uygulamalarındaki yazıları okuyabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Gelen yeni özellik ile bu okuma daha geniş yelpazeye yayılıyor. Mesaj okuma özelliğini güçlendiren Google Asistan bundan böyle WhatsApp, Telegram gibi üçüncü parti mesajlaşma uygulamalarındaki metinleri sesli olarak okuyabilecek. Uygulama mesajları okumakla beraber gerektiğinde karşı tarafa cevap verebilecek.

Google Asistan’ın başka uygulamalardaki mesajları okuması için gerekli izinlerin verilmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise “read my messages” komutunun sesli olarak iletilmesi gerekiyor. Google Asistan bu işlemi yaparken mesajın hangi uygulamadan ve kimden geldiğini de kullanıcılara bildirecek.

Uygulama Sadece Metinleri Okuyacak

Uygulama Sadece Metinleri Okuyacak

Mesajlaşma uygulamalarında kullanıcılar arasında gönderilen mesajlar sadece yazılı olmamakta. Günümüz mesajlaşma uygulamaları kullanıcıların video ve görsel tabanlı içerikler yollanmasına imkan sağlıyor. Google Asistan’ın mesaj okuma özelliği ise şu an için sadece yazılım mesajlar için geçerli. Üçüncü parti uygulamalardan fotoğraf ya da video geldiğinde Google Asistan bunu medya türünü bildirmekle yetinecek

Google’ın sesli asistanına gelecek yeni özelliğin tartışma konusu olabileceği konuşuluyor. Sesli asistanın üçüncü parti mesajlaşma uygulamalarına erişim sağlaması, veri gizliliği açısından soru işaretleri yaratacaktır. Daha önce sadece Google’a özgü uygulamaların mesajların okuyan Asistan artık başka uygulamalara erişim sağlayacak.

Bu uygulamalar arasında WhatsApp, Slack, Telegram, Facebook Messenger, Signal, WeChat gibi popüler mesajlaşma uygulamaları yer alıyor. Google özellikle ilgili henüz resmi bir duyuru yapmadı ancak geliştirme aşamasında olduğu biliniyor. Yakın zamanda ise yayınlayacağı güncellemeler ile yeni özelliği yayınlaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın