Yatırım yapmaya başla!

Google Asistan Türkçe Dil Desteği ile iOS Kullanıcılarına Sunuldu

Google’ın 3 sene önce duyurduğu akıllı uygulaması Assistant, Türkçe dil desteği ile iOS kullanıcılarının beğenisine sunuldu.
Google Asistan Türkçe Dil Desteği ile iOS Kullanıcılarına Sunuldu

Yazılım devi Google, 2016 yılının Mayıs ayında akıllı kişisel asistanı Google Asistan uygulamasının duyurusunu gerçekleştirmişti. Apple’ın Siri ve Amazon’un Alexa uygulamasına rakip olarak çıkan Google Asistan, daha geniş çevrelere yayılmak için gelişimini sürdürüyor. Son dönemde kişisel asistanlar arasında rekabetin hızla attığı görülüyor.

Geliştiriciler rekabette bir adım öne geçmek için yeni dil destekleri ile daha fazla kullanıcıya ulaşmak istiyorlar. Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan bu teknolojiyle ilgili Google, geçtiğimiz günlerde Türkçe dil destekli Google Asistan uygulamasını Android kullanıcılarına sunmuştu. Türkçe dil destekli uygulamanın iOS kullanıcılarına da sunulacağı açıklanmıştı. Beklenen tarih geldi.

Türkçe Google Asistan App Store’da Yerini Aldı

Türkçe Google Asistan App Store’da Yerini Aldı

Google Asistan’ı Android üzerinden kullanan kullanıcılar, sorunsuz bir şekilde çalıştığını ve Türkçe desteğinde herhangi bir soruna rastlamadıklarını belirtiyordu. Uygulama bugün itibariyle Türkçe dil desteğiyle iOS kullanıcıları için App Store’dan yayınlandı. İndirilen uygulama Google’ın diğer hizmetleri ile senkronize olarak çalışıyor. Bu hizmetler arasında Haritalar, Takvim ve Fotoğraflar gibi pek çok popüler uygulama yer alıyor.

Google Asistan’ın iOS sürümü aslında 2 yıl önce ABD, Japonya, Fransa gibi pek çok ülkelerde yayınlanmıştı. Ancak uygulamanın Türkçe dil desteği uzun zamandır bekleniyordu. Google burada Apple’ın Siri asistanı ile rekabet etmeyi amaçlıyor. Uygulama ile kullanıcılar sesli komut vererek telefon araması yapma, mesaj atma, mail cevaplama ve müzik dinleme gibi işlevi gerçekleştirebilirler. Siri’nin egemen olduğu iOS dünyasında Google Asistan’ın ne yapacağı merak konusu.

Google Asistan Radyo Yayınına Konuk Oldu

Google Asistan Radyo Yayınına Konuk Oldu

Google’ın akıllı kişisel asistanı yeni bir haberle daha gündeme geldi. Uygulama geçtiğimiz günlerde amatör bir radyo yayıncısının konuğu oldu. Radyo yayınını izleyeceğiniz üzere Google Assistant kendisine sorulan sorulara hızlı ve açık bir şekilde cevap veriyor.

Amatör radyo yayıncısı William Franzin, Google Assistant’ı yayınladığı programa entegre etti. Uygulamaya Bumblebee ismini tanımlayan Franzin, bu şekilde seslenerek kişisel asistanın aktifleştirmesini sağladı. Giriş seviyesinde gerçekleşen radyo yayınını videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum