Yatırım yapmaya başla!

Google Asistan Aylık Kullanıcı Sayısı ile Siri’ye Meydan Okuyor

Google Asistan’ın aylık kullanıcı sayısı açıklandı. Uygulama ayda 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor.
Google Asistan Aylık Kullanıcı Sayısı ile Siri’ye Meydan Okuyor

Mobil cihazların hızla yaygınlaşması teknoloji şirketlerinin yeni uygulamaları geliştirmesine zemin hazırlıyor. Yapay zekada yaşanan gelişmeler dijital asistanların kullanıcılara sunmuş olduğu hizmetin iyileşmesini sağlıyor. Yaygın olarak kullanılan dijital asistanlar Siri, Google Asistan, Alexa ve Microsoft’un geliştirdiği Cortana yer alıyor. Tabi bu uygulamalar arasında ilk olmasının da etkisiyle Siri’nin en fazla kullanıcı sayısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Android’in geliştiricisi olan Google ise Asistan uygulamasını her geçen gün daha geniş çevrelere ulaştırmaya devam ediyor.

Google uygulamasını ilk olarak 2016 yılında kullanıma sundu ve kısa süre içerisinde milyonlarca kişinin ilgisini topladı. Yazılım devi yaptığı son açıklama ile Google Asistan’ın ulaştığı güncel kullanıcı sayısını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre dijital asistan uygulamasını aylık 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Bu duyuru ile uygulamanın en yakın rakibi olan Alexa ile arasındaki farkın biraz daha arttığı görülüyor.

Asistan Aylık 500 Milyon Kişi Tarafından Kullanılıyor

Asistan Aylık 500 Milyon Kişi Tarafından Kullanılıyor

Arama motoru devi olan Google, pek çok uygulama ve servisi ile dünyada milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Dijital asistan pazarında da yer alan Google, burada Siri, Alexa ve Cortana gibi rakiplere sahip. Google geçtiğimiz yıl düzenlenen CES 2019’da Asistan uygulamasının 1 milyarı aşkın cihazda yüklü olduğunu açıklamıştı. Ancak bu sayının önemli bir bölümünü ise Android işletim sisteminde yüklü olarak gelen uygulamalar oluşturuyor.

Android telefonların yaygınlaşması, Google Asistan’ın da kullanım sayısını artırıyor. Google Asistan 30 ülkede 90 farklı dil desteği ile kullanılabiliyor. Arkasındaki en yakın rakibi Amazon Alexa’nın geçtiğimiz yıl 100 milyon kullanıcıya sahip olduğu açıklanmıştı. Şirket geçtiğimiz günlerde kullanıcı sayısına dair yeni bir açıklama yaptı ancak net bir sayı vermeyi tercih etmedi. Amazon dijital uygulamasını yüz milyonlarca kişi tarafından kullanıldığını duyurmakla yetindi.

Android telefonların kullanım oranının yaygınlaşması şüphesiz Google Asistan’a olumlu yansıyacaktır. Diğer yandan Apple’ın Siri uygulamasının en son 2018’in ilk aylarında 500 milyon kişi tarafından kullanıldığı açıklanmıştı. Aradan geçen 2 sene içerisinde bu sayının çok daha fazla arttığını söyleyebiliriz. Bu uygulamalar üstün bir kullanım deneyimi sunmakla beraber, sürekli dinleme yapıyor. Bu da güvenlik endişesine sahip olan kişileri huzursuz ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum