Yatırım yapmaya başla!

Google Asistan ile Android’in Kilit Ekranından Sesli Mesajlar Metine Dönüştürülecek

Yazılım devi Google, Asistan uygulaması için yeni bir özellik geliştiriyor. Beta kodlarında görülen özelliğe göre Android cihazlarda kilit ekranından sesli komutla ile metin oluşturulabilecek.
Google Asistan ile Android’in Kilit Ekranından Sesli Mesajlar Metine Dönüştürülecek

Yazılım devi Google’ın geliştirdiği ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamalar arasında yapay zekası ile dikkat çeken Asistan, son yıllarda adından söz ettirmeye başladı. Asistan adından da anlaşılacağı üzere kullanıcılar için etkin bir yardımcı olarak görev almakta. Kendisine verilen sesli komutlar sonucu karşılık veren ve gerekli düzenlemeleri yapan uygulama, Google tarafından geliştirilmeye devam ediyor.

Kullanım oranı hızla artan Google Asistan’ın geride kalan 3 yılda en büyük rakibi olan Siri’yi yakaladığı konuşuluyor. Google kişisel asistanının kullanım kolaylığını ve işlevselliğini artırmak adına yeni fikirler peşinde koşuyor.

Son gelen habere göre Android kullanıcıları için kullanım kolaylığı sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalışılıyor. Yazılım devi, kilit ekranından sesli mesaj gönderilmesini ve bu mesajların metin haline dönüştürülmesinin peşinde.

Google Asistan için Kullanışlı Özellik

Google Asistan için Kullanışlı Özellik

Kullanıcılar mobil uygulamalarda sesli iletişimi daha çok tercih ediyor. Ancak bazı durumlarda yazılı iletişim gerekli hale geliyor. Google, Asistan uygulamasının tüm ihtiyaçlara cevap vermesi adına yepyeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Uygulamanın sunucu tarafında yapılan testlerde Android kilit ekranı üzerinden sesli komutlar metin olarak istenen yere gönderilebilecek.

Beta kodlarında ortaya çıkan bir görsel, telefonun ekranı kilitli olmasına rağmen kullanıcı ile Asistan arasında sesli iletişim sağlandığını gösteriyor. Özelliğin çalışması için kullanıcıların Asistan uygulamasının Ayarlar bölümünden gerekli ayarlamayı yapması gerekiyor.

Pixel 3 ile Test Ediliyor

Pixel 3 ile Test Ediliyor

Henüz test sürecinde olan kilit ekran özelliği Android Pie yüklü Pixel 3 cihazında görüldü. Google Assisant Lockscreen adı verilen özellik ile telefon kilitli olmasına rağmen kullanıcının komutları yerine getirilecek. Google bu özelliği ile kullanıcının telefonu eline almasına gerek olmadan daha fazla hizmet vermek istiyor. Hatırlanacağı üzere şirket Always-on display özelliği ile geçtiğimiz günlerde uygulamanın ekran kilitli haldeyken iletişim kurması için çalıştığını açıklamıştı. 

Geliştirilen özelliğin bu kapsamda olduğu görülüyor. Şu an için özellik Pixel serisi telefonlara özgü olarak geliştirildi. Ancak önümüzdeki günlerde diğer Android modellerinde de kullanılır olması bekleniyor. Şirketin Asistan uygulamasına yönelik olarak daha önce güvenlik amaçlı olarak telefon kilitli iken bazı kısıtlamalar yaptığı biliniyor. Ancak son gelişmeler Google’ın fikrinin değiştiğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum