Yatırım yapmaya başla!

Google Asistan Geride Bıraktığı 3 Yılda En Büyük Rakibi Siri’yi Yakaladı

Microsoft tarafından yapılan araştırmada Google Asistan’ın çıkalı 3 yıl olmasına rağmen Siri’yi yakaladığı ortaya çıktı.
Google Asistan Geride Bıraktığı 3 Yılda En Büyük Rakibi Siri’yi Yakaladı

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ve kullanım oranının artması ile beraber teknoloji devleri de kullanıcılara yeni uygulamalar sunuyor. Son yıllarda özellikle yapay zeka alanında yapılan yatırımlar ışığında dijital asistanların hayatımıza girdiğine tanık oluyoruz. İlk olarak Apple tarafından geliştirilen Siri, çıktığı günden bu yana beğeniyle kullanılan bir uygulama haline geldi. Siri’ye daha sonra Amazon’un geliştirdiği Alexa ve Google Asistan rakip oldu.

Microsoft tarafından yapılan son araştırma dijital asistanlar arasındaki rekabetin geldiği noktayı ortaya koydu. Yapılan araştırma Google Asistan’ın geride bıraktığı 3 yıllık süre içerisinde Siri ile aynı kullanım oranına ulaştığını gösteriyor. Diğer dijital asistanlarla ilgili bilgilere de yer verilen raporda ilginç ayrıntılar göze çarpıyor.

Google Asistan Siri’ye Yetişti

Google Asistan Siri’ye Yetişti

Google’ın geliştirdiği Asistan uygulaması, hoparlöre destek vermesiyle beraber kısa sürede büyük sükse yaptı. Bunun yanında Android ekosisteminde de kullanıcı sayısı hızla artan sanal asistandan gelen son haberler oldukça sevindirici. Microsoft’un OnMSFT adlı araştırma şirketin yaptırdığı çalışmada Google Asistan ile Apple’ın Siri uygulamasının kullanım oranının eşitlendiği görülüyor.

Üstelik Google Asistan’ın sadece 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bu başarıyı elde etmiş olması ilerisi için liderliği Siri’den alacağını gösteriyor. Tüm dijital asistanların kullanım oranlarına yer verilen araştırmada yüzde 36’şar oranla Siri ile Google Asistan lider durumda görünüyor. Bu iki devi Amazon’un Alexa uygulaması yüzde 25 ile takip ederken, yüzde 19 kullanım oranı ile Cortana dördüncü sırada yer alıyor.

Google’dan Kısa Sürede Büyük Başarı

Google’dan Kısa Sürede Büyük Başarı

Siri ve Google Asistan’ın elde ettiği başarı süpriz değil tabi ki. Siri, Apple’ın geliştirdiği iPhone ve iPad ürünlerinde yüklü olarak gelirken, Google Asistan ise tüm Android kullanıcıları için sunuluyor. Siri’nin arkasında 7 yıllık bir mazi olmasına rağmen Google’ın 3 yıl içerisinde rakibini yakalamış olması önemli bir ayrıntı.

Tabi bu başarıda rol oynayan bir diğer etken ise Siri’nin sadece Apple ürünlerinde kullanılırken, Google Asistan’ın Apple dahil pek çok platformda kullanılabilir olması. Gelen raporlar gösteriyor ki önümüzdeki süreçte Google Asistan liderliği kaptırmamak üzere alacak ve hızla büyümesini sürdürecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum