Yatırım yapmaya başla!

Google Asılsız Haberler ile Mücadele Eden Kuruluşları Destekleyecek

Google, Corona virüsü ile ilgili asılsız haber yayılmasını önlemek amacıyla mücadeleye destek vereceğini açıkladı.
Google Asılsız Haberler ile Mücadele Eden Kuruluşları Destekleyecek

Dünya genelinde hızla yayılan COVID-19 pandemisi nedeniyle her geçen gün binlerce insan hayatını kaybediyor. Çin’in Wuhan kentinden hızla yayılan salgın ülkemiz dahil olmak üzere neredeyse her ülkede etkisini gösteriyor. Son verilere göre salgına yakalanan insan sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Corona virüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının ise 53 bini geçtiği açıklandı.

İnsanların büyük bölümü salgının yayılmaması adına evlerine kapanmış durumda. Bu durum beraberinde internet kullanımında da büyük bir artış yaşanmasına neden oldu. Sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere gerek video platformları gerekse çeşitli uygulamalara olan ilginin fazlasıyla arttığı biliniyor. Corona virüsü nedeniyle asılsız bilginin dijital ortamlara hızla yayıldığına tanık oluyoruz.

Şirketler kendi platformlarında sahte paylaşımların önüne geçmek adına yeni önlemler almaya devam ediyor. Bu şirketlerden birisi ise Google olmakta. Google geçtiğimiz günlerde Haritalar uygulaması aracılığı ile kullanıcılara virüsle ilgili uyarılar yayınlamaya başlamıştı. Teknoloji devi kendi önlemlerini almakla beraber mücadele eden küçük ölçekli şirketleri de destekleyeceğini açıkladı.

Google’dan Küçük Şirketlere Destek

Google’dan Küçük Şirketlere Destek

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, Corona virüsü ile asılsız bilgiye karşı mücadele eden küçük ölçekli ve kar amacı gütmeyen kuruluşları destekleyeceğini açıkladı. Google News Lab yetkilisi Alexios Mantzarlis, alınan yeni kararlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mantzarlis, pandemi ile ilgili yanlış bilgi ile mücadele eden küçük kuruluşları destekleyeceklerini söyledi.

Google yetkilisi konuyla ilgili verdiği röportajda, “Belirsizlik ve korku bizi yanlış bilgilere karşı daha duyarlı hale getiriyor, bu yüzden doğru çalışmalara artan talebi ele aldıklarından dolayı gerçek denetçileri destekliyoruz. Dünya çapında salgın hastalıklardan en çok etkilenen şeylere yoğunlaşarak gerçek kontrol projelerini destekliyoruz.” açıklamasında bulundu. Teknoloji devi asılsız bilgiye karşı mücadele eden küçük kuruluşlara 6.5 milyon destekte bulunacak.

Yeni Denetim Mekanizması Kuruluyor

Yeni Denetim Mekanizması Kuruluyor

Bu mücadelede çeşitli ürünlerin de kullanılacağını söyleyen Mantzarlis, kar amacı olmayan kuruluşları destekleyeceğini ve gazeteciler için halk sağlığı veri tabanı oluşturacaklarını belirtti. Bu konuyla ilgili konuşan yetkili, “Sağlıkla ilgili potansiyel olarak zararlı ve yanlış bilgilerin kontrolü için kullanıcılarımıza daha belirgin bir şekilde hitap edecek şekilde daha fazla şeyler yapmak istiyoruz. COVID-19 için Google Haberler deneyimine özel bir bilgi denetimi bölümünü en iyi şekilde nasıl ekleyeceğimizi deniyoruz.” diye konuştu.

Teknoloji devi özellikle Afrika ve Hindistan’da kullanıcıların sorduğu sorulara yönelik etkin bir cevap mekanizması geliştiriyor. Dijital bir dünyada yaşadığımız şu günlerde salgına dair doğru bilginin aktarılması adına teknoloji şirketlerine büyük iş düşüyor. Uzmanlar insanların doğrulanmamış bilgilere aldırış etmemelerini öneriyor. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere resmi sağlık kuruluşlarından yapılacak açıklamalara itimat edilmesi gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum