Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Aramalarında Zirveye Ulaşan Kelime Bitcoin Oldu

Bitcoin kelimesi, Google aramalarında son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaşarak zirvedeki yerini aldı.
Google Aramalarında Zirveye Ulaşan Kelime Bitcoin Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’da kullanıcılar tarafından aranma oranı 1 Nisan 2018’de oldukça yüksek olan Bitcoin kelimesi, Google Trends verilerine göre 19 Mayıs 2019’da bu seviyeyi aşarak geride bıraktı.

Böylelikle Bitcoin, Google aramalarında son 13 ayın zirvesini yakalamış oldu. Ekonomistler, Bitcoin’deki ani fiyat değişimlerinin Google arama oranlarını etkileyip etkilemediğini merak ediyor.

Konuyla ilgili açıklama, Dijital Ekonomi Uzmanı Erkan Öz’den geldi. Öz, Google aramalarındaki artış ya da azalışın Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli öncü göstergelerden biri olarak düşünüldüğünü söyledi.

Google Aramalarındaki Artış ve Azalışın Bitcoin Fiyatlarını Etkileyen En Önemli Öncü Göstergelerden Biri Olduğu DüşünülüyorAralık 2018’de Bitcoin fiyatı 3150 dolar ile dip yapmış ve ardından geçtiğimiz hafta 8000 doların üzerine kadar yükselmişti. 17 Mayıs’ta ise yeniden gerileme göstererek 7000 dolarlara kadar düşmüştü. Bitcoin, şu dönemlerde ise 7897 dolar civarlarında işlem görüyor. Erkan Öz, Bitcoin’de son dönemde meydana gelen fiyat hareketlerinin arkasındaki asıl etkenin New York’ta düzenlenen Consensus Konferansı olduğunu düşünüyor.

Düşüncelerini belirten Öz, ardından “Geçmiş yıllarda Bitcoin fiyatının New York’ta düzenlenen Blockchain Haftası ve Consensus Kripto Para Konferansına doğru yaklaşılırken ve bu etkinlikler sırasında yükseldiğini ve etkinliklerin bitişinin ardından düştüğünü gözlemlemiştik. Bu yıl da aynı durum gerçekleşti.” şeklinde açıklama yaptı. Google aramalarının artmasının Bitcoin fiyatını yükselten bir başka etken olabileceğini de ekledi.

Erkan Öz, bu durumun çift taraflı bir ilişki olduğunu vurgularken, Bitcoin fiyatlarının hızlı artışının aramaların yükselmesini tetikleyebileceğini bildirdi.

Bitcoin Fiyatlarının Hızlı Artışının Aramaların Yükselmesini Tetikleyebileceğini BildirdiBununla birlikte Erkan Öz, kurumsal yatırımcıların gittikçe artan ilgisini de Bitcoin fiyatının yıl başından bu yana yükselmesinin bir başka önemli sebebi olarak gösterdi. Crypto Currency News adlı haber sitesi ise, Amerika’nın en büyük televizyon kanallarından biri olan CBS’te yayınlanan 60 Minutes adlı programın son bölümünde kripto paralar ile Bitcoin’e odaklanılmasını, Google’daki Bitcoin aramalarının artmasının temel nedeni olarak gösterdi.

Diğer bir yandan bahsedilen televizyon programı, 7.9 milyon kişi tarafından izlendi. Yine Google Trends verilerine göre, Bitcoin kelimesinin dünyada aranma oranları Güney Afrika, Hollanda, Slovenya, Avusturya ve Nijerya gibi ülkelerde yüksek olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu