Yatırım yapmaya başla!

Google Arama Sonuçları Algoritmasında Doğru Bilgiyi Ön Planda Tutacak

Google sayfaların arama sonuçlarında üst sırada çıkmasını sağlayan kriterlerde yeni adımlar atacağını açıkladı.
Google Arama Sonuçları Algoritmasında Doğru Bilgiyi Ön Planda Tutacak

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Google, arama motoru hizmeti ile her gün milyonlarca kişiye ulaşıyor. En yaygın arama motoru olarak bilinen Google’ın sahip olduğu algoritma ile internet site yöneticilerinin dikkatini üzerine topluyor. Günümüzde bir web sitesinin Google’daki arama sonuçlarında nerede yer aldığı büyük öneme sahip. Google çok uzun yıllardır arama motoru hizmeti veriyor ve sahip olduğu algoritmasını sürekli güncelliyor.

Güncellenen algoritma ile beraber internet sitesi sahipleri de kendi platformlarını sürekli revize etmek durumunda kalıyor. Google konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve sayfaların arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan algoritmasını güncellediğini duyurdu. Artık bir web sitesinin arama sonuçlarında ön sırada yer alması için doğru bilginin sunulması en önemli kriterlerden birisi olacak.

Google Doğru Bilgiyi Öne Çıkaracak

Google Doğru Bilgiyi Öne Çıkaracak

Bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sırada görüntülenmesi pek çok farklı kriter ile sağlanıyor. Bu kriterler arasında sayfa deneyimi, doğru ve özgün bilginin sunulması öne çıkıyor. Şirket bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve bir web sitesinin altyapısı o kadar iyi olmasa bile en iyi bilgiyi sunması halinde üst sırada görüntüleneceğini duyurdu.

Google’ın konuyla ilgili yayınladığı blog yazısında, “Sayfa deneyiminin tüm bileşenleri önemli olmakla birlikte; genel olarak sayfa deneyiminin bazı yönleri vasat olsa bile, en iyi bilgileri içeren sayfalara öncelik vereceğiz. İyi bir sayfa deneyimi, harika ve ilgili içeriğe sahip olmayı geçersiz kılmaz. Bununla birlikte, benzer içeriğe sahip birden fazla sayfanın olduğu durumlarda, sayfa deneyimi Arama’da görünürlük için çok daha önemli hale gelir.” ifadelerine yer verildi.

Algoritma Güncelleniyor

Algoritma Güncelleniyor

Yazılım devi yeni algoritmayı 2021 yılının ilk aylarından itibaren uygulamaya koyacağını açıkladı. Bu süre içerisinde geliştiricilerin sayfalarını yeni düzene uygun hale getirmeleri beklenecek. Yapılacak bir diğer değişiklik ise mobil arama sonuçları için ‘En Çok Okunan Haberler’ bölümüne giriş için AMP şartının kaldırılması yönünde olacak.

Ancak AMP platformunun desteklenmeye devam edecek. Web sitelerinin güvenliği için başlıca şartlardan biri olan HTTPS gerekliliği yine ön planda tutulacak. Son olarak PageSpeed Insights ve Lighthouse gibi geliştiricilerin kullandığı eklentilerin de güncellendiği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum