Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google’ın Apple’ı Satın Aldığı Haberi Piyasaları Karıştırdı

Dow Jones Endeksi tarafından teknik bir hata sonucu çıkan yanlış haber, Google'ı Apple'ın sahibi yaptı. Piyasaları karıştıran haberin detayları şöyle...
Google’ın Apple’ı Satın Aldığı Haberi Piyasaları Karıştırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin en önemli hisse senedi endekslerinden biri olan Dow Jones Endeksi yayınladığı yanlış bir haber sonucunda, Google’ın Apple’ı 2 dakikalığına satın almasına sebep oldu. Dünyanın en değerli iki teknoloji şirketi arasında meydana gelen karışıklık piyasaların sallanmasına ve gündemin bir anda değişmesine neden oldu.

Çıkan sahte haberde dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın, Apple’ı 9 milyar dolara satın aldığı duyuruldu.

Dünyanın en değerli şirket hisseleri nedir diye sorsak, hiç kuşkusuz cevap olarak Google ve Apple verilecektir. Evet, bu iki dev şirket arasında çıkan yanlış bir haber sonucunda iki dakikalığına da olsa bir karışıklık meydana geldi. Çıkan haber sonrasında Apple hisselerinin değeri 2 dolar kadar geriledi.

Uzmanların değerlendirmelerine göre, Apple’ın hisse bazlı piyasa değeri 805 milyar dolar, Google’ın ise 680 milyar dolar civarında. Yani halihazırda böylesi iki büyük şirketin birbirini satın alması söz konusu dahi olamaz.

Dow Jones imzalı sahte haberde, Google’ın Apple’ın genel merkezine taşınacağı bilgisine de yer verildi.

“Steve Jobs’un son isteği bu” sözleriyle çıkan haberde, Google’ın hissedarlarına dokuzar adet Apple hissesi verileceği söylendi. Söz konusu anlaşmanın ise 12 Ekim’de tamamlanacağı bildirildi. Gündeme bomba gibi düşen olay sonrasında 158 dolar olan Apple hisseleri günün sonunda 155 dolara kadar indi.

Dow Jones CEO’su William Lewis, olayın bir siber saldırı olmadığını açıkladı.

Tarihe geçecek hata sonrasında Dow Jones yönetiminden özür açıklaması geldi. Öncelikle olayın bir siber saldırı olduğu düşünülmüştü. Ancak William Lewis tarafından yapılan açıklamada bunun siber saldırı olmadığı, test materyallerinin yanlışlıkla yayınlanması sonucu çıkan bir durum olduğu bildirildi. Teknik bir hata sonucu Google’ı iki dakikalığına Apple şirketinin sahibi ilan eden yanlış haber kısa sürede düzeltildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu